Mistrovský Švantlák začal novou sezónu kanonádou

HC ŠD Písek – TJ HBC Olymp J. Hradec B 12:2 (3:0, 3:2, 6:0)

Přesně po 108 dnech se v Písku opět hrál hokejbal v podání již čtyřnásobného vládce jihočeských soutěží – HC ŠD Písek. Tak jako samotná soutěž doznala v novém ročníku několik změn, také v mistrovském klubu nezůstalo vše při starém. Ze střídačky A teamu odstoupil pro letošní sezónu úspěšný lodivod Vít Čapek, hráčskou kariéru znovu ukončil Michal Gareis a nad působením dalších hráčů visí velké otazníky. K prvnímu mistrovskému utkání právě započaté sezóny tak vyběhlo torzo mužstva z minulého roku, doplněné o některé nové tváře, například Libora Vaníčka s Radkem Volfem. V nové roli se představil strážce písecké branky v bojích o mistrovský grál David Gába, který se, stejně jako jeho starší a zkušenější bratr Ondřej, představil v útoku. Marek Kabele, kterému zdravotní potíže nedovolují vést na hřišti oranžovo-černý útok, se postavil na střídačku a koučoval své spoluhráče.

Domácí začali aktivně, tlačili se před branku Olympu, ale dlouho se jim nedařilo zúročit střelecké příležitosti. Na první letošní branku tak museli písečtí hráči a fanoušci čekat do poloviny úvodní třetiny. První přesilovou hru sehráli domácí na jedničku. Sýbek přesně našel od mantinelu Habarta, který posunul před branku na volného Pelce a ten střelou z první uklidil míček do hostující branky – 1:0. O necelé dvě minuty opět přesně nahrával Sýbek tentokrát na Ondřeje Gábu a starší z bratrského dua Gábových započal rodinný střelecký koncert – 2:0. Závěr úvodní patnáctiminutovky pak byl rozkouskován četnými vyloučeními. Při ojedinělé přesilovce Písku, který jinak trávil čas spíše v oslabení, přidal třetí branku ve 13. minutě Habart po asistenci Bárty – 3:0.

Prostřední část hry začala pokračující Hradeckou přesilovou hrou, kterou tentokrát hosté zásluhou Mátla využili a poprvé se v utkání radovali – 3:1. O minutu později ale zabojoval v útočném pásmu Klouda a vrátil domácím tříbrankový náskok – 4:1. Přelévání radujících se hráčů ale pokračovalo, a tak to v 18. Minutě bylo zásluhou Motyčáka opět jen o dvě branky – 4:2. Hráči Švantláku pak trochu ustoupili od hry, kterou v dosavadním průběhu produkovali, a utkání se vyrovnalo. Čtyři minuty před druhou sirénou se poprvé prosadil také benjamínek David Gába – 5:2. O tři minuty později to byl pro změnu jeho bratr a první útočná formace, kdo navyšoval skóre již na 6:2.

O zápase tak již bylo rozhodnuto a otázkou bylo jen výsledné skóre. Jelikož se hostující hráči již nedokázali víckrát proti pozornému Bučkovi prosadit, měnil se stav utkání pouze zásluhou domácích střelců. Ve 33. minutě zkompletoval hattrick třetí střelou pod horní tyč hostující branky Ondřej Gába – 7:2. Uplynula minuta a úspěšným střelcem byl jeho bratr David – 8:2. Za další dvě minuty se druhou vstřelenou brankou v utkání předvedl Klouda – 9:2. Jubilejní desátá branka v síti Olympu padla zásluhou Habarta – 10:2. Pak se střelecky předvedla také nová akvizice z Blatné Libor Vaníček, kterého našel krásnou přihrávkou David Gába – 11:2. Střelecký účet utkání a svůj hattrick, kterým napodobil staršího bratra, završil na začátku poslední minuty David Gába – 12:2.

Branky a nahrávky: 7. Pelc (Habart, Sýbek), 10. Gába O. (Sýbek), 13. Habart (Bárta), 17. Klouda (Vaníček), 26. Gába D. (Marek), 29. Gába O. (Habart, Sýbek), 33. Gába O. (Habart), 34. Gába D., 36. Klouda (Vaníček), 41. Habart (Gába O.), 42. Vaníček (Gába D., Marek), 45 Gába D. (Klouda) – 16. Mátl (Maďar, Fořt), 18. Motyčák (Jann)

Střely: 50:31, Vyloučení: 6:7, Využití: 4:1, Počet diváků: 28

Sestava HC ŠD Písek: Buček – Bárta, Hronek, Marek, Pelc, Volf – Sýbek, Gába O., Habart – Gába D., Vaníček, Klouda

Trenér Marek Kabele po utkání řekl: Těžko hodnotit zápas, který nás nijak neprověřil. Jsem rád, že se nikdo nezranil.

Vzhledem k odstoupení tradičního účastníka Datels Blatná, ke kterému došlo týden před startem nové sezónu, bude vždy jeden tým v každém kole na nucené pauze. Toto čeká příští víkend právě HC ŠD Písek. Ten tak k druhému utkání v sezóně nastoupí opět v domácím prostředí, v neděli 23. Září přivítá od 13 hodin tým TJ Stars Suché Vrbné. K vidění tak bude opakování napínavé semifinálové série v uplynulém play-off a fanoušci se mohou těšit na zajímavý hokejbal.

Autor: Václav Pelc

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich