Trenér Čapek: Zaútočíme na vítězný hattrick v soutěži

 

Řekněte, jak byste zhodnotil uplynulou sezonu mužstva HC ŠD Písek?

Samozřejmě, že kladně, vždyť A tým vedruhé národní lize obhájil první místo. Ale Švantlák, to není jen „A“ mužstvo. Letos jsme založili i mladší žáky, což byl dobrý krok. Poprvé jsme se sešli čtrnáct dní před zahájením soutěží a zpočátku jsme dostávali hrozné příděly. Máme hodně mladý tým, a tak jsme hráli převážně se staršími soupeři.

Postupem času ale bylo vidět, jak se děti lepší a dostávají už méně gólů. A také se jim podařilo nějaké branky vstřelit. Za náš nejlepší výsledek považuji prohru 1:4 v Českých Budějovicích s Pedagogem. Tam jsme hráli mocdobře.

Na závěr sezony jsme byli na mistrovství republiky přípravek v Mostě. Byl to vlastně náš první velký turnaj. Zde jsme skončili na 14. místě. Zní to neuvěřitelně, ale pět zápasů jsme prohráli o gól, ale i tak jsme s výsledky spokojeni. Za to, jaký udělaly děti pokrok v této sezoně, zasluhují všechny velkou pochvalu. Je zde několik hráčů, kteří jsou do budoucna velkým příslibem, například brankář Čapek, dále Měchurová, Janoušek a další.

A co dorostenecká kategorie?

Ve starším dorostu se potýkáme s nedostatkem hráčů a s velkými výkyvy v jednotlivých zápasech. Ale i v tomto týmu je několik dobrých hráčů jako brankář Kukrál, Procházka, Karvan a Sekyra, kteří již postupně trénují s „áčkem“ dospělých.

A co rezerva prvního týmu mužů?

Naše béčko, to je velké zklamání. Mělo výborný podzim, ale na jaře se mu vůbec nedařilo. Zaznamenalo pouze dvě vítězství a pak přišel výprask hned v prvním kole play off. Je zde několik kluků, hlavně těch mladých, kteří na sobě nechtějí pracovat a pak jejich hra podle toho vypadá. Doufám, že se v následující sezoně v „B“ mužstvu situace uklidní a tým bude opět hrát na špici soutěže.

A dostali jsme se k A týmu, který v soutěži obhájil loňské prvenství. Jak se toto vítězství rodilo?

Na lavičku mužstva jsem jako trenér usedl až na jaře, kdy jsme ještě neměli jistou účast v play off. Zápasy v základní části ligy jsme ale zvládli dobře a nakonec jsme v klidu postoupili do play off. V něm jsme narazili v prvním kole na českobudějovický Pedagog. První zápas doma jsme uhráli až v samostatných nájezdech a měli jsme spíše štěstí, než že bychom byli lepší než soupeř.

Odveta již byla v naší režii a výhrou 3:1 jsme postoupili do semifinále, kde nás čekal Suchdol. Tento tým vyhrál základní část, když pouze jednou prohrál. Musím říci, že jsme si ale na soupeře věřili. V uplynulých sezonách jsme tento tým vždy vyřadili, celkem čtyřikrát.

První zápas jsme rozhodli až v prodloužení, a to ještě ve vlastním oslabením. Z odvety jsem měl trochu obavy, ale během šesti minut bylo po zápase. Vedli jsme 3:0, soupeř to zabalil a konečných 6:0 byl pro ně hodně milosrdný výsledek.

A jaké bylo finále play off?

Ve finále jsme měli stejného soupeře jako loni, a to Zliv. Začínali jsme venku, ale utkání se nám nepovedlo. I když jsme vedli, prohráli jsme 3:6. Druhý den doma jsme měli nůž na krku a museli jsme vyhrát. Když jsme po první třetině vedli 5:0, zdálo se, že se nám nemůže nic stát. Nakonec jsme byli rádi za vítězství 6:4. A čekal nás rozhodující třetí zápas, opět ve Zlivi.

K tomuto zápasu jsem si odskočil z Mostu, kde jsem byl na mistrovství světa v hokejbale kategorie U 16 a U18, a zároveň s píseckými dětmi na přípravkách. Od první minuty zápasu bylo vidět, kdo chce více vyhrát. Z kluků úplně sálala touha po vítězství.Tento zápas jsme odehráli skoro bez chyby, zvítězili jsme 5:0 a pohár se stěhoval opět do Písku.

Jaké byly oslavy?

Oslavy byly samozřejmě velké. Já jsem se ihned po zápase vracel do Mostu, ale z vyprávění vím, že si to kluci užili. Jako každoročně jsme měli po sezoně tenisový turnaj v Semicích. Tam se konalo druhé kolo oslav a také to stálo za to.

Sezona to pro vás byla úspěšná, ale byly i okamžiky, kdy jste nebyl spokojený?

Samozřejmě, takové okamžiky také byly. Zvláště první finálový zápas jsme měli výborně rozehraný, ale vlastní nedisciplinovaností a nedodržením taktiky jsme si ho prohráli. Na můj vkus jsme byli moc vylučovaní.

Kdo patřil k hlavním oporám týmu?

Na to je těžké odpovědět. Dobře hrál celý tým a nechci, aby to znělo jako fráze. Pokud jsme si mysleli, že po loňském vítězství jsme měli nejlepší celek v historii, ten letošní byl ještě o stupeň výš. Měli jsme vyrovnané všechny tři řady. Když to vezmu po pozicích. V brance předváděl teprve patnáctiletý David Gába neskutečné věci. Před ním klobouk dolů. Druhý brankář Buček dovedl tým do play off, zápasy základní skupiny v Táboře a ve Zlivi měl opravdu výborné.

V obraně hrála prim dvojice Všetečka – Rod, a byla výborná. Další beci Hronek, Kozák, Sup a Bárta byli rovněž skvělí. Když bylo třeba padnout do střely soupeře, tak tam padli. Útoky se podařilo poskládat výborně, hlavně typově. Hráči Gába – Sýbek – Gajovský, všichni jsou rychlí a dokáží si vyhovět. Druhá lajna Kabele – Habart – Hromádka si dokázala vytvořit moře šancí. Hromádka ožil střelecky ve finálové sérii.

Třetí lajna hrála ve složení Vážný – Kott – Kubeš. Nesmím zapomenout na Jana Rotha a Václava Rotha, to jsou bojovníci k pohledání. Jakub Kovář je výborný střelec, který se bohužel v play off zranil a moc nám chyběl.

Jaké máte plány do další sezony?

Když to vezmu od dětí, chceme vyhrát nějaký zápas a stabilizovat výkony v soutěži. U dorostu platí to samé. Béčko mužů by mělo navázat na loňský podzim, kdy se mu dařilo. Do mužstva přichází několik dorostenců, a tak si slibujeme oživení herního projevu týmu. S „áčkem“ chceme zaútočit na vítězný hattrick v soutěži. Bude to těžké, neboť každý nás bude chtít porazit, ale již teď se rýsuje dobré mužstvo.

Nakousl jste, že se rýsuje dobrý tým. Můžete prozradit více?

Není tajemstvím, že z Plzně se z hostování vrací David Všetečka. Po roční přestávce, zaviněné zraněním, se vrací Michal Gareis, velká hráčská autorita jak na hřišti, tak v kabině. Z Protivína přichází náš odchovanec Petr Slepička, několik dalších hráčů máme v hledáčku. První týden v srpnu zahájíme letní přípravu, na konci měsíce sehrajeme několik přípravných zápasů, a pak už začne soutěž.

František Bořánek

Přihlášení
„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde
Mistr II.NHbL 2008/2009 Mistr II.NHbL 2009/2010 Mistr OHBL 2010/2011 Mistr OHBL 2011/2012