Švantlák o prodlouženém víkendu dvakrát vyhrál

HBC Falcon Č.B. – HC ŠD Písek 1:8 (1:2, 0:2, 0:4)

Po dvou volných víkendech se o tom svátečním prodlouženém měli hráči píseckého hokejbalového ŠD co ohánět a odehráli dvě utkání. Nejprve v sobotu zavítali do Českých Budějovic, kde je hostil nováček soutěže Falcon. Hosté nechtěli ponechat nic náhodě a hned ve druhé minutě se zásluhou Vaníčka dostali do vedení – 0:1. Ovšem téměř vzápětí byl vyloučen Sup a domácí zásluhou Bárty přesilovou hru využili – 1:1. Marek Sup své vyloučení týmu vynahradil, v 7. minutě vrátil Švantláku nechytatelnou ranou vedení – 1:2. Další změna stavu se v první třetině již neodehrála.

Ani úvod prostřední patnáctiminutovky nevypadal, že by se hrstka přihlížejících diváků dočkala nějakých brankových hodů. To nejdůležitější se odehrálo ve 23. minutě, kdy černo-oranžoví vstřelili dvě branky během 24 sekund. Nejprve zachytil Pelc nepřesné vyhození domácích a střelou nad ramena Hrbáčka zvýšil vedení Písku – 1:3. Vzápětí se opět prosadil dělostřelec Sup, který je v posledních zápasech gólově hodně při chuti – 1:4.

V poslední třetině se již hráči Švantláku dostali do pořádného tempa a projevilo se to na výsledkové tabuli. Ve 33. minutě propadl míček za domácí svatyni, kde se ho zmocnil Klouda a akcí alá Tomáš Plekanec dostal puk do domácí branky – 1:5. Ve 40. minutě dal Švantlák opět dva slepené góly. Nejprve potvrdil svoji střelec pověst hodně aktivní útočník Habart – 1:6. Za 11 vteřin se premiérově prosadil také Tyrpekl – 1:7. Účet utkání uzavřel minutu před koncem zápasu svým druhým gólem Vaníček – 1:8.

Branky a nahrávky: 4. Bárta (Patrovský) – 2. Vaníček (Mergl), 7. Sup (Vaníček, Mergl), 23. Pelc (Vaníček), 23. Sup, 33. Klouda, 40. Habart (Tyrpekl), 40. Tyrpekl, 44. Vaníček (Habart, Bárta)

Střely: 16:36, Vyloučení: 1:3, Využití: 1:0, Počet diváků: 15

Sestava HC ŠD Písek: Buček – Bárta, Hronek, Sup, Pelc – Tyrpekl, Kozák, Habart – Mergl, Vaníček, Klouda

Trenér Marek Kabele po utkání řekl: Těžko jsme se dostávali do tempa po tří týdenní pauze. Srážely nás nepřesné nahrávky a bídná střelba. Zápas se odehrál v klidném duchu, obě mužstva hráli čistě a rozhodčí moc práce neměli. Už se ale všichni těšíme na soupeře, který nás více prověří.

HC ŠD Písek – TJ Stars Suché Vrbné 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

V tradičním nedělním předpoledním čase přivítal Švantlák na domácím hřišti Stars Suché Vrbné a k vidění byla repríza loňských semifinálových bojů. Domácí navázali na závěr sobotního utkání a aktivně se tlačili před hostující branku. Svůj důraz naplno ukázal Klouda, který v 6. minutě poslal Švantlák do vedení – 1:0. Další šance Švantláku ale zůstávali beze změny skóre. Hosté ohrožovali Bučka v brance domácích výrazněji jen při přesilových hrách, kterým se ale domácí dokázali ubránit.

Na začátku druhé třetiny se naskytla píseckým první přesilová hra. Habart několikrát zkoušel prohodit míček na Davida Gábu, který nakonec dostal ideální přihrávku mezi kruhy a neomylně poslal míček za záda Musila – 2:0. Dvě minuty na to měli písečtí další výhodu přesilové hry, ale tentokrát se stav utkání neměnil. Dvě minuty před koncem prostřední části hry ale již ke změně došlo. Hosté měli početní výhodu, ale rychlonohý Habart ukázal obráncům Starsu záda svého dresu a v přímém souboji muže proti muži si s Musilem s přehledem poradil – 3:0.

Největší drama zůstalo pro diváky schováno na poslední patnáctiminutovku. Ve 35. se hosté poprvé v utkání radují zásluhou Jiráka – 3:1. Vzápětí poslali rozhodčí Písek do tří. Přestože měl Stars dvojnásobnou výhodu dvě minuty, domácí hráči to výbornou obrannou hrou dokázali ubránit. Hlavní zásluhu na tom měl výborně chytající Buček. A to ještě znovu utekl Habart, ale podruhé se mu v nájezdu Musila překonat nepodařilo. V plném počtu se ale hrálo jen dvacet vteřin a rozhodčí nečekaně vyloučil domácí Mergla, o pár sekund později k němu na trestnou lavici putoval Vaníček a Švantlák hrál znovu ve třech. Přeci jen mužstvo Starsu je natolik zkušené a jedním z favoritů soutěže, že dokázalo tuto výhodu již využít zásluhou Řehouta – 3:2. Prakticky rozhodnutý zápas byl tak nečekaně zdramatizován. Hosté samozřejmě zkusili hru bez brankáře, ale k výraznějšímu ohrožení Bučka se již nedostali. Čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou pečetil vítězství ŠD vyhozením přes celé hřiště Bárta – 4:2. Písecký obránce se dočkal gólového zápisu po více než ročním půstu a tomu také odpovídala jeho radost.

Branky a nahrávky: 6. Klouda (Vaníček, Sup), 19. Gába D. (Habart), 29. Habart, 45. Bárta – 35. Jirák (Čížek), 44. Řehout (Stehlík)

Střely: 27:31, Vyloučení: 8:4, Využití: 1:0, v oslabení: 1:0, Počet diváků: 25

Sestava HC ŠD Písek: Buček – Bárta, Hronek, Sup, Marek, Pelc – Roth, Kozák, Habart – Mergl, Vaníček, Klouda, Kolář

Trenér Marek Kabele po utkání řekl: Do zápasu jsme vstoupili dobře a vytvořili si tříbrankové vedení a spoustu dalších šancí. Ve 3 třetině jsme ale úplně ztratili pohyb a zbytečnými fauly jsme dostali tým Starsu do hry, který toho využil a snížil na 3:2. Rozhodčí nás v posledních 6 minutách dvakrát poslali do dvouminutového oslabení 5 na 3, což se mi zdá opravdu trochu moc. V závěru vzpláli trochu i emoce, ale to k takovým hle zápasům patří. Velice dobře zachytal golman Buček.

Další utkání mohou písečtí fanoušci vidět hned příští neděli. V tradičním čase přivítá HC ŠD nováčka z Hospříze.

Autor: Václav Pelc

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich