HC ŠD na Zimním poháru v Litoměřicích obsadil 3. místo

Horní řada zleva: Jan Procházka, Martin Kukrál, Václav Pelc, Martin Kozák, Milan Hromádka, Ondřej Bárta, Tomáš Bárta, Matěj Kocourek. Spodní řada zleva: Marek Habart, Pavel Kolář, Karel Buček, Jiří Mergl.

Jak už se stalo za posledních několik let tradicí, hokejbalisté HC ŠD Písek si zpestřují zimní přestávku hokejbalových soutěží účastí na Killers Cupu v severočeských Litoměřicích a letos tomu nebylo jinak. Turnaj proběhl o víkendu 9. - 10. února a hlavním cílem turnaje bylo připravit se na mistrovské zápasy, jak po herní stránce, tak utužením týmové ducha, což je tradiční zbraň Švantláku v nejdůležitejší části sezóny.

Na hráče HC ŠD čekala na turnaji hned pětice soupeřů, na které většinou v lize nenarazí, takže se jednalo o zajímavou konfrontaci s týmy z nejrůznějších konců republiky. Soupeři se utkali nejspravedlivějším možným systémem každý s každým a pořadí týmů určila konečná tabulka. Každý zápas se hrál sice jen na dvě poloviny po 12 minutách, ale v únorovém počasí bylo i to pro hráče dost náročné.

Prvním soupeřem na turnaji, byl jediný tým, se kterým se hráči Švantláku již setkali na ligové úrovni, TJ ZKZ Horní Bříza. Tento zápas se hrál v dobrém tempu a skončil remízou 1:1, když jediným úspěšným střelcem oranžovo-černých se stal Jiří Mergl. Na začátek turnaje to byl dobrý výsledek, ale přesto se opět projevila nemohoucnost píseckých hráčů při proměňování střeleckých příležitostí.

Další soupeřem byli Rafani Praha. Tento zápas byl zcela v režii jihočechů, kteří svého soupeře smetli 6:0, když si na svou úspěšnou spolupráci z uplynulých let zavzpomínali Marek Habart, který vstělil 2 branky, a Milan Hromádka, který mířil do černého hned čtyřikrát. Po tomto utkání čekala na hráče zasloužená regenerace na hotelu, večeře a krátké posezení s rozborem hry.

Abstinenční Přízraky Pardubice, tento soupeř, s poněkud netradičním názvem, byl pro hráče hráči Švantláku prvním protivníkem v nedělním dni. Opět, bohužel pro HC ŠD, se projevila bolest se vstřílením gólů. Přestože písečtí svého soupeře jasně přestříleli, nedokázali se ani jednou prosadit. A to v průběhu zápasu měli k dispozici dva samostatné nájezdy, ale buď pro ně byl překážkou brankář soupeře, nebo nemohoucnost trefit odkrytou bránu. Naštěstí Karel Buček v brance Švantláku několikrát podržel svůj tým, a tak si oba soupeři připsali do tabulky bod za remízu 0:0.

Po krátké pauze byl na programu další zápas za účasti týmu z jihu Čech. Soupeřem jim pro tento zápas byl tým HBC Kolín „B“ doplněný o hráče tamního „A“ týmu. Černo-oranžoví měli skvělý vstup do utkání a díky trefám Matěje Kocourka a Jiřího Mergla zaslouženě vedli již 2:0. Další šance už ale písečtí přestali proměňovat, a tak se ještě do přestávky prosadil Kolín po nešťastném odrazu míčku od zadního mantinelu. Ve druhé půli opět nedokázali hráči HC ŠD proměnit žádnou šanci, zato soupeř jim udělil lekci z produktivity, když dokázal dalšími 2 trefami zápas otočit a zpečetit svoje vítězství 4:2 gólem do prázdné branky.

V úplně posledním zápase turnaje narazil tým HC ŠD Písek na domácí celek Killers Litoměřice. Jako první v zápase se prosadili domácí a zdálo se, jakoby týmu od řeky Otavy začal docházet dech. To by to ale nebyl Švantlák, kdyby se nevyburcoval a nebojoval až do úplného konce. Přestože pro zranění musel z utkání odstoupit Tomáš Bárta a písečtí museli dohrávat utkání v devíti lidech, dokázali zvýšit svoji aktivitu a začali být po vítězství hladovější než soupeř. Ve druhé půli zápasu aktivita vygradovala, když svou střeleckou smůlu konečně prolomil Marek Habart. Závěr zápasu byl velké drama se šancemi na obou stranách. Když už se zdálo, že utkání skončí nerozhodně, vzali si hráči Švantláku minutu před koncem oddechový čas a nastoupili na závěrečný čas s odhodláním vstřelit vítěznou branku. A to se jim také k velkému zklamání domácích hráčů a fanoušků povedlo, 40 vteřin před koncem rozhodl důrazný Milan Hromádka a HC ŠD si tak připsal další body za vítězství do turnajové tabulky.

Vzhledem k vyrovnaným výsledkům v průběhu celého turnaje, byl pro všechny přítomné závěrečný ceremoniál čekáním na konečné umístění. Na čele skončili tři týmy, které získaly po šesti bodech, ovšem písečtí vyšli z dodatečné minitabulky nejhůře.  HC ŠD tak nakonec obsadil na 7. ročníku Zimního poháru 3. místo, 2. byl HBC Kolín a vítězem se stalo mužstvo Horní Břízy. Švantlák zároveň získal, již tradičně, cenu Fair-play. Karel Buček byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. Celý tým tak zanechal velmi sympatický dojem a nyní vyhlíží už mistrovské zápasy.

Sestava HC ŠD Písek: Buček, Kukrál – Kozák, Pelc, Bárta T., Procházka – Hromádka, Bárta O., Habart – Kocourek, Kolář, Mergl

Obránce Václav Pelc zhodnotil turnaj: Tento turnaj je pro nás tradiční přípravou před jarní částí. A i tentokrát splnil svůj účel. Odehráli jsme tu kvalitní utkání. Bohužel i v zápasech, ve kterých jsme nedokázali zvítězit, jsme měli střeleckou převahu, ale naší tradiční bolestí je proměňování šancí. Do začátku soutěže zbývají ještě nějaké tréninky, tak na tom musíme zapracovat a nachystat se na první mistrovské utkání, abychom do jarní části vstoupili vítězně. Jinak bych chtěl klukům poděkovat, všichni se snažili odevzdat pro tým maximum. Skvěle zachytali oba gólmani, především Karel Buček byl oceněn zcela po zásluze.

První mistrovské utkání sehraje HC ŠD v neděli 24. února, kdy přivítá na svém hřišti tradičně od 11 hodin českobudějovický Falcon. Na toto utkání, ve kterém budou písečtí bojovat o návrat do čela tabulky KHbL, zve klub své příznivce. Podrobnosti budou ještě zveřejněni na webu www.hcsdpisek.cz a na facebooku www.facebook.com/HCSDPisek.

Autor: Martin Kukrál

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich