Famozní obrat v poslední tříminutovce a Švantlák bere důležité tři body

Obrat je dokonán! Střelec Ondřej Gába přijímá gratulace od spoluhráčů Tomáše Roda, Marků Habarta a Supa,
foto: Písecké Postřehy (Václav Kozma)

HC ŠD Písek – SK Pedagog Č.B. 5:4 (1:0, 0:2, 4:2)

K poslednímu domácímu utkání HC ŠD před vyřazovacími boji zavítal do Písku houževnatý českobudějovický Pedagog. Čelo tabulky je před koncem základní části velice vyrovnané, a pokud chtěli oranžovo-černí pomýšlet na uhájení prvenství v tabulce, museli odčinit zaváhání z předchozího kola a naplno bodovat.

Zpočátku diktoval tempo hry písecký Švantlák, z čehož pramenila první branka utkání z hole Jiřího Mergla, který střelou ze středního pásma v 9. minutě překvapil všechny zúčastněné, včetně sebe – 1:0. Nutno podotknout, že tato trefa jakoby byla odměnou za jeho aktivitu v posledních utkáních. Kdo čekal, že domácí družina zvýší obrátky a soupeři odskočí na vyšší brankový rozdíl, tak by se bohužel spletl. Hosté jakoby chtěli více, hýřili větším pohybem a častěji ohrožovali brankáře Bučka, k čemuž domácí opařené mužstvo často jen chaoticky přihlíželo.

Ve 21. minutě byli českobudějovičtí za svou aktivitu odměněni, když si na odražený míček od zadního mantinelu počíhal kapitán Pavlík a zkušeně zavěsil – 1:1. Pět minut poté ukázala domácí obraně unikající dvojice Janda – Hejl, jak jsou hladoví po vedení, a prvně jmenovaný uklidil balon za bezmocného Bučka – 1:2.

Do třetího dějství vstupovali domácí s jasným pokynem – ukázat svoji sílu všem přítomným v tomto konečně jarním počasí a zvrátit nepříznivý stav. Ale opak byl pravdou. 21 vteřin po zahájení třetí periody navýšil vedení milimetrovou tečí v přesilové hře Bárta a s domácími to nevypadalo vůbec dobře – 1:3. Písečtí se horkotěžko dokázali probíjet přes ukázněnou obranu hostů a většina střel končila zablokovaných či sražených. Když bylo odehráno přesně 37 minut, přeci jen se domácí dokázali prosadit. Daniel Kubeš dokázal mazácky doklepnout Supovu střelu – 2:3. Vyrovnání bylo na dosah. Jenže přesně minutu a půl poté dokázal Dlugoš zužitkovat přesný pas Janečka a hosté opět odskočili o dvě branky a rázem přestali věřit i ti nejvěrnější – 2:4. Jenže najednou se začaly dít věci! Pedagog, jakoby zaskočen vedením u čtyřnásobných vítězů soutěže, rozpustil svůj obraný val, který zdatně držel celý zápas. Z toho pramenily dvě rychlé trefy Lukáše Volfa a ostrostřelce Marka Supa ve 42. minutě, které znamenaly vyrovnání – 4:4. Kdo se domníval, že to je ze strany Švantláku vše, byl na omylu. Minutu poté přišla série vyhraných vhazování Tomáše Roda, která nebrala konce. Odstřelování brankáře Bílého často končilo na jeho výstroji. Ale potvrdilo se pravidlo, že nic netrvá věčně, když se z buly dostal míček na hůl Ondřeje Gáby a ten skrytou střelou švihem pod ruku brankáře dokonal málo vídaný obrat – 5:4! Písečtí si závěr zkušeně pohlídali, k čemuž pomohla i nedisciplovanost českobudějovických, a tak si můžou připsat do napěchované tabulky velmi cenné tři body.

Branky a nahrávky: 9. Mergl (Volf L.), 38. Kubeš (Sup), 42. Volf L. (Rod), 42. Sup (Rod), 43. Gába O. (Rod) – 21. Pavlík (Kadoun), 25. Janda (Hejl), 31. Bárta (Pavlík), 39. Dlugoš (Janeček, Pavlík)

Střely: 32:26, Vyloučení: 2:6, Využití: 1:1, V oslabení: 0:0, Počet diváků: 30 + Beny

Sestava HC ŠD Písek: Buček – Hronek, Bárta T., Vážný, Kozák, Sup, Suchý, Marek – Gába O., Rod, Habart – Roth, Volf L., Mergl – Volf R., Bárta O., Kubeš

Trenér Marek Kabele po utkání řekl: Pedagog hrál velice dobře. Takhle aktivně dopředu i dozadu proti nám letos nikdo nezahrál. Měli jsme velký problém s rozehrávkou a přechodem středního pásma. Pokoušeli jsme se o častou střelbu, ale zablokovali nám snad polovinu střel. Kluky to ale nezlomilo a náš obrovský závěrečný tlak vyústil v krásný obrat. V naší lize za to pokuty nejsou, tak můžu zhodnotit dnešní výkon rozhodčích jako nejhorší, co jsem letos viděl. Snad nás tenhle obrat nakopne do zápasu s Betonovou, ve kterém se rozhodne o vítězi základní části.

V sobotu čeká HC ŠD poslední utkání základní části a půjde o všechno. Prachatice sice již všechny své zápasy odehrály, ale mají 47, stejně jako písecký Švantlák a Betonova Holubov. A právě souboj těchto dvou týmů v Českých Budějovicích v sobotu v 11 hodin rozhodne o vítězi základní části a složení ostatních dvojic ve čtvrtfinále play-off. Proto kdo můžete, vyjeďte oranžovo-černou družinu podpořit ve veledůležitém zápase.

Autor: Ondřej Gába

„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde