Ženy HC ŠD vezou z premiérové účasti na MČR 6. místo

Radost HC ŠD po vítězství nad týmem ESA Praha, zdroj: Hokejbal žen

Vrcholné hokejbalové soutěže žen – MČR, se o víkendu 18. a 19. května zúčastnil i nováček z jižních Čech – hráčky HC ŠD Písek. Na šampionátu se představily také celky HC Slavia Praha, TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice, Esa Praha, TJ ZKZ Horní Bříza, Litvínov a SK Karviná.

Oranžovo-černý tým byl pořadateli zařazen do skupiny A společně s Karvinou, pražskou Esou a obhájkyněmi titulu, Slavií Praha. Právě s posledně jmenovanými písecké odehrály svůj první zápas, kterým zároveň celé MČR v sobotu 18. 5. v pravé poledne odstartovalo.

Slávistky se vedení nad jihočeským týmem ujaly hned na začátku a de facto písecké nepustily do svého obranného pásma. Přestože v 11:24 byly Oranžády na dvě minuty v přesilovce, ani v tomto stavu se jim nepodařilo prosadit a Slávistky si nakonec po prvních 15 minutách na své konto připsaly hned 6 gólů. Ani druhá polovina zápasu nepřinesla nováčkovi šampionátu radost. Hráčky z hlavního města se proti Oranžádám prosadily hned sedmkrát, mimo jiné za ně skórovala i písecká hokejová odchovankyně Tereza Vanišová. Konečné skóre po 2x15 minutách 0:13 ve prospěch favorizované Slavie. Vyzdvihnout je třeba výkon písecké brankářky Evy Berendové, která byla v tomto zápase pod neustálou palbou.

Zkušené hokejistky na písecké hráčky čekaly také ve druhém utkání. Oproti duelu se Slavií se jihočešky s Karvinou začínají na hřišti více prosazovat a daří se jim i několikrát vystřelit na soupeřovu branku. Zápas se však pro hráčky Švantláku stává smolnou záležitostí nejen kvůli konečné prohře 0:9, ale také kvůli zranění útočnice Pavly Novotné, která po srážce se soupeřkou končí v nemocnici se zlomenou klíční kostí.

Po dvou třicetiminutových utkáních jsou svěřenkyně Jirky Mergla a Matěje Kocourka unavené, ale na zápas s již pro ně známým celkem ESA Praha se těší a věří, že by tentokrát mohly skórovat. Hru středočeskému celku stěžuje především velmi dobrá práce píseckých obránkyň. Prosazuje se ale také útok – především Pančáková, Butulová a výjimečně v útoku i Kocourková. Poměrně vyrovnaný boj končí po patnácti minutách stavem 0:0. Branky padají až v druhé třetině. V 17:39 boduje pražská Holanová, v 19:58 ale na MČR prvně skóruje také Písek, a to díky  střele Butulové, která krásně proměnila nahrávku Kocourkové. Ze stavu 1:1 se ale Oranžády nakonec příliš dlouho neradují. Další gól totiž inkasují ve 26:55. Utkání pro Písek  končí prohrou 1:2.

Hned druhý den je celek z oranžovo-černé rodiny opět na hřišti. Tentokrát je jeho prvním soupeřem parta TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice a hraje se o umístění 2x12 minut. Přestože se písecká děvčata s tímto týmem setkala již na dvou turnajích v minihokejbalu, v Litomyšli jsou pardubické hvězdy posilněny o hokejistky a na jejich hře je to znát. Píseckým se příliš nedaří a mezi časy 3:49 a 8:42 inkasují hned 6 gólů. Stav po první třetině pro hráčky Švantláku 0:6. První branku druhé třetiny a zároveň poslední tohoto utkání má na starosti trojice osvědčených píseckých opor – po přihrávce Butulové a Pančákové skóruje ve 12:21 Kocourková. Písek navíc přichází o zkušenou a šikovnou obránkyni Hanu Beličkovou, která od soupeřky dostává hokejkou přes ruku a končí s naraženým ukazováčkem pravé ruky. Konečný stav 6:1 pro hráčky Pardubic.

Poslední zápas pro Oranžády na MČR – holky vědí, že do něj musí dát vše, pokud nechtějí skončit poslední. Ani ne po 24 hodinách nastupují opět proti hráčkám ESA Praha, a tak se kabinou nese atmosféra snahy o odvetu za prohru z předchozího dne. Trenér Jirka Mergl má díky zraněním několika hráček  k dispozici necelé dvě lajny. Hned v prvních minutách čelí brankářka oranžovo-černého týmu velkému tlaku ze strany soupeře. V páté minutě první třetiny se však Písku konečně daří probojovat do útočného pásma a v 7:03 posílá Erika Merglová svůj tým do vedení - 1:0 pro Švantlák. V 9:47 je brankářka vedoucího týmu Berendová opět pod palbou. Míček jí vypadává z výstroje a ocitá se díky dorážce hráčky ESA Praha v síti. Naštěstí pro Písecké už ale předtím bylo odpískáno, a tak branka není uznána. Písecké tým si může oddychnout. V 11:45 se navíc opět v útočném pásmu prosazuje Merglová a po samostatné akci opět skóruje a zvyšuje na 2:0. Tento stav se nakonec Písku podaří udržet až do konce utkání, kdy se snaží odvrátit tlak ESA Praha v mnoha případech vyhazováním. Díky vítězství se Písek umisťuje na šampionátu na 6. místě a nechává za sebou právě celek ESA Praha.

Při vyhlašování výsledků se navíc Písek stává centrem pozornosti i z důvodu individuálního ocenění. Nejužitečnější hráčkou šampionátu je totiž vyhlášena právě silná opora černo-oranžového týmu obránkyně Lenka Slámová.

Tým HC ŠD Písek jel do Litomyšle v tomto složení: trenér Jiří Mergl a asistent Matěj Kocourek, brankářka Eva Berendová, hráčky Lenka Slámová, Hana Beličková, Radka Kocourková, Michaela Popelková, Michaela Štědronská, Martina Butulová, Věra Pančáková, Barbora Rothová, Pavla Novotná, Pavlína Kvíčalová, Veronika Turková, Erika Merglová, Kateřina Pletková a nehrající Iva Hubková, která pomohla pro hráčky vytvořit zázemí.

Nyní mají děvčata týden přestávku a po ní se pouští do přípravy na poslední turnaj této sezóny, který se 29. 6. uskuteční v Chlumci nad Cidlinou. Celý tým pak doufá, že se všechny jeho zraněné hráčky brzy uzdraví.

Konečné pořadí MČR žen:

1) HC Slavia Praha
2) SK Karviná
3) HC Litvínov
4) TJ ZKZ Horní Bříza
5) TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice
6) HC ŠD Písek
7) ESA Praha

Autorka: Pavlína Kvíčalová

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain