Švantlák skončil na tradičním turnaji v Blatné šestý

Již od roku 2006 se hraje tradiční hokejbalový přípravný turnaj v Blatné. Ani letos tomu nebylo jinak, akce tentokrát byla pořádána pod názvem Blatná Cup – memoriál Ondřeje Havelky. HC ŠD Písek nechyběl ani jednou a i v letošním roce se této prověrky před startem mistrovských utkání zúčastnil.  Trenér Čapek měl problémy se sestavou, v poli odehrál například celý turnaj gólman Kukrál. Přesto především sobotní zápasy nabídly v podání oranžovo-černých dobrý hokejbal.

Turnaje se účastnilo 8 týmů a po celou sobotu se odehrávaly boje ve skupinách, každé utkání se hrálo na 2 x 10 minut. Prvním soupeřem píseckých byli dobře známí Horalové z Prachatic. Ti měli k dispozici pouze šest hráčů do pole, přesto se hrál vyrovnaný zápas. Skóre otevřel bekhendovým pokusem Marek Kabele a poslal Švantlák do vedení. Ovšem chvíli po své brance se zranil, a přestože ještě zkusil v turnaji pokračovat, musel nakonec z bojů odstoupit a nad jeho startem v prvním mistrovském utkání visí otazník. Prachatice i v prořídlé sestavě bojovali a povedlo se jim vyrovnat. Když už utkání pomalu směřovalo k nájezdům, minutu před koncem se prosadil Jiří Mergl a HC ŠD znovu vedl. Horalové zkusili odvolat brankáře, ale vyrovnat se jim znovu nepodařilo. Písečtí si tak mohli připsat první výhru 2:1.

Ve druhém utkání nastoupili oranžovo-černí proti dalšímu soupeři z ligové soutěže – Vikingům. Toto utkání měl trenér Čapek k dispozici pouze devět hráčů do pole. Zápas příliš krásy nenabídl. Písečtí ale především v druhém poločase dobře dodržovali stanovenou taktiku a nepouštěli českobudějovické do žádných vyložených šancí. Utkání tak po bezbrankovém průběhu dospělo k samostatným nájezdům. Nejprve se rozběhl hráč Vikingů, ale Buček v písecké brance s přehledem jeho pokus kryl. Za Švantlák se k nájezdu postavil zkušený Přibyl a svým typickým zakončením vystřelil Písku bod navíc za výhru 1:0.

Již se stalo tradicí, že se na turnajích HC ŠD pravidelně střetává s Jihlavou a jejich vzájemné zápasy nabízejí pohledný hokejbal, kterému nechybí náboj a plno tvrdých osobních soubojů. Nejinak tomu bylo i letos v Blatné v posledním utkání ve skupině. Na tento zápas dorazil tradiční střelec Milan Hromádka a dostál své pověsti. Hned v úvodu utekl obraně Jihlavy, neomylně zamířil do černého a Švantlák vedl 1:0. Druhou branku píseckých přidal v přesilové hře Václav Pelc. Ve druhém poločase nastoupil do branky Švantláku talentovaný Vít Čapek mladší, který si připsal nejen první odchytané minuty v mužské kategorii, ale navrch přidal i první čisté konto. Zásluhu na tom měla i dobrá hra a střelecká potence jeho spoluhráčů v poli. Výborně kombinovala druhá formace píseckých, z čehož nakonec vzešel třetí gól v jihlavské síti, ze kterého se radoval Ondřej Bárta. Čtvrtou gólovou radost zažili oranžovo-černí zásluhou Jiřího Mergla. V závěru ještě rozvířil emoce jihlavský hráč, který zbytečně dohrával gólmana Čapka u mantinelu, ovšem jeho spoluhráči dali jasně najevo, že takové chování nestrpí. HC ŠD po výhře nad Jihlavou 4:0 obsadil první místo ve své skupině.

V nedělním programu byli na programu vyřazovací boje o konečné umístění. Ve čtvrtfinále se písečtí střetli s Málkovem. Ovšem sobotní pohoda byla ta tam a hráči od Otavy svému soupeři příliš nestačili, především si však nedokázali vytvořit téměř žádné střelecké příležitosti. Po prohře 0:2 vypadl Švantlák z boje o nejvyšší příčky.

V posledním utkání HC ŠD na Blatná cupu se oranžovo-černí znovu postavili prachatickým Horalům v boji o 5. místo. Ale ani v tomto zápase, který se hrál jen na 10 minut, nedokázali hráči Švantláku najít ztracenou střeleckou sobotní pohodu. Horalové se prosadili jednou, když Čapka v brance HC ŠD překonali šťastnou dorážkou, a mohli se radovat z výhry a konečného 5. místa, písečtí se museli spokojit se 6. příčkou.

Sestava HC ŠD Písek: Buček, Čapek ml. – Kozák, Pelc, Hronek, Přibyl, Procházka – Hromádka, Mergl, Kolář, Kocourek, Bárta O., Kukrál, Kabele, Gába D.

Trenér HC ŠD Vít Čapek zhodnotil turnaj: Na turnaj do Blatné jsme cestovali ve velmi kombinované sestavě, i přesto jsme v sobotu podávali dobré výkony a s přehledem vyhráli skupinu. V neděli jsme byli bez „šťávy“. V obou nedělních zápasech nám chyběl pohyb a z toho pramenili chyby v defenzívě a téměř nevytváření si brankových příležitostí. Ale i přesto jsem spokojený s účinkováním na turnaji, zápasy nám ukázali daleko více než trénink a byla to dobrá příprava do sezony.

První mistrovské utkání sehraje HC ŠD v neděli 8. září, kdy zajíždí do Českých Budějovic, kde bude jejich hostitelem místní Orel. Soutěž začíná i B týmu, který nastoupí v sobotu 7. Září také v jihočeské metropoli proti záloze Betonovy Holubov. Podrobnosti budou ještě zveřejněni na webu www.hcsdpisek.cz a na facebooku www.facebook.com/HCSDPisek.

Autor: Václav Pelc

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde