Rezerva doma jasně přemohla favorizovanou Rosu

Víťa Čapek ve 13 letech poprvé odchytal mistrovské utkání mužů,
Rose povolil pouze jedinou gólovou radost
foto: Alice Hnyková

HC ŠD Písek B – SK HC Rosa Č. B. 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)

Po venkovní výhře oranžovo-černých nad Holubovem B, se tentokrát hráči od řeky Otavy představili na domácím bojišti. Soupeřem jim byl jeden z nejlepších celků uplynulé sezony – českobudějovická Rosa, která oproti svému hostiteli překvapivě nezvládla první kolo a podlehla doma Protivínu.

Již od poloviny druhé minuty si domácí začali první třetinu pěkně komplikovat. Příčinou bylo přílišné a zbytečné vylučování. Celkem čtyři fauly znamenaly, že osm minut si písečtí zkoušeli hru ve čtyřech a dopřávali tak Rose příjemné tréninkové cvičení svých přesilovek. Debutant a pouze třináctiletý brankář Písku Vít Čapek mladší, který dostal svou první šanci v ligové soutěži mužů, se však stal ústřední a důležitou postavou Švantláku. Krátký byl v první části pouze na Vojtkovu střelu, který zužitkoval jednu z mnoha přesilovkových možností – 0:1.

Pokyny do další patnáctiminutovky z domácí strany byly jasné. Vyvarovat se zbytečných faulů, hrát pokud možno v plném počtu a hnát se za vyrovnáním. Bohužel plán nabouralo po necelé minutě další, již páté vyloučení oranžovo-černých. Naštěstí ale zůstalo ze strany hostů bez využití. Poté už se konečně do hry dostala i záloha Písku a vyzkoušela si tentokrát ona přesilovou hru. Ihned první šance byla využita! Vyrovnávací trefou se prezentoval Jiří Mergl – 1:1. Písečtí se tímto impulsem pomalu ale jistě dostávali ke své hře. Důkazem toho byla další branka. Časomíra se zastavila přesně v čase 23:00 a skórujícím týmem byli opět domácí. Pavel Bíba vyzval ke střele Marka Supa, ten se nemýlil a poslal svůj tým do vedení – 2:1. Podle oficiálního zápisu měl Vít Čapek v této třetině pouze jeden jediný zákrok a vzhledem ke třem oslabením píseckých to svědčí o skvělé obranné činnosti. Stav se již nezměnil a zůstal 2:1 po druhé periodě.

Závěrečná část začala jako z říše snů pro Švantlák. Přesilovou hru, kterou si domácí přenesli z konce druhé třetiny, využívá v čase 31:15 Mates Kocourek, který po asistenci Jakuba Nováka zvyšuje na 3:1. O pouhých 46 vteřin později vybojoval na středovém kruhu míček Martin Bečvář. Svou rychlonohostí si dopřál pohodový náskok a mířil v brejku sám na branku. Tváří v tvář hostujícímu brankáři předvádí ledově klidné zakončení nad lapačku a rozradostňuje znovu píseckou střídačku – 4:1. Důležité bylo, že domácí svou ukázněností ve třetí části nedopřáli Rose ani jednu jedinou početní výhodu. I přesto uspokojení domácí jemně polevili ve výkonu a nechali se dobrých pár minut zatlačit před vlastní branku. Co to bylo však českobudějovickým platné, když svatyni béčka hájil famózní Vít Čapek ml. Hřebíček do rakve a pojišťovací pátou branku si po samostatně vypracované akci připisuje Pavel Kolář – 5:1. Zbývajících pět minut utkání se dohrávalo v poklidném tempu, bez gólových akcí a šarvátek. Zápas končí a první domácí střetnutí po obratu z 0:1 na konečných 5:1 vyhrává záloha Písku.

Branky a nahrávky HC ŠD: Mergl (Sup), Sup (Bíba, Čapek), Kocourek (Novák), Bečvář, Kolář

Střely: 22:22, Vyloučení: 7:4, Využití: 3:1

Sestava HC ŠD Písek B: Čapek – Sup, Tanics, Máša, Bárta J., Procházka, Hnyk – Mergl, Kolář, Bíba – Novák, Růžička, Kocourek – Košťál, Vlášek, Bečvář

Rezerva HC ŠD má po dvou kolech krajské soutěže plný počet bodů a užívá si výborný vstup do sezony. O víkendu je však čeká těžký dvojzápas na venkovních hřištích. Nejdříve v sobotu proti Vltavě a o den později zamíří písečtí na souboj proti znovuobnovené Blatné.

Autor: Jakub Novák

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich