1. ročník Píseckého poháru vyhrály domácí Oranžády

Vítězné foto Oranžád s pohárem po slavnostním vyhlášení

V sobotu 5. 10. 2013 se uskutečnil 1. ročník Píseckého poháru za účasti pěti týmů: domácích HC ŠD Písek, vítězek posledního ženského turnaje Fretek z Nižboru, Přeloučských Roštěnek, TJ Parama Svítkov Stars Pardubice a nováčkem Elbou Ústí nad Labem, který měl v Písku svoji premiéru. Turnaj se odehrál formátem 3+1 na třetinu hřiště, kde se spolu utkal každý s každým na 2x8 minut.

Domácí Písek se nezúčastnil posledních dvou turnajů ve Svítkově a v Pardubicích a soustředil se na svůj domácí turnaj. Se třemi soupeři už měl možnost několikrát poměřit síly a ze všech soubojů vyšel buď s remízou, nebo jen s těsnými rozdíly, proto přípravě na domácí turnaj věnoval pod dohledem trenéra Jiřího Mergla skutečně maximum.

Jednotlivé zápasy přinesly celkově nižší skóre, než bylo k vidění na předchozích turnajích. Kvalita hry a sportovní srdce, které do hry vložily všechny zúčastněné, diváky ale mile překvapila. Oranžády předvedly skvělý výkon a nakonec turnaj díky lepšímu skóre zaslouženě vyhrály, na Svítkov zbyla stříbrná příčka. Fretky díky prohře s Pískem, o které rozhodl gól v posledních vteřinách zápasu, skončily na bronzové příčce, bramborová zůstala Přelouči a poslední místo na nováčka Elbu Ústí nad Labem. Ten sice všechny zápasy prohrál, dal ale svůj jediný premiérový gól Svítkovu, čímž nakonec díky výhře Písku nad Fretkami rozhodl o celkovém vítězství Písku na turnaji.

HC ŠD Písek - ROŠTěnky Přelouč 2:0 (0:0,2:0)

Oba týmy existují prakticky stejně dlouho, a i když dosavadní střety vycházely vždy lépe pro písecký tým, mají výkony ROŠTěnek znatelně stoupající tendenci. Ale ani viditelné zlepšení hry a kvalit gólmanky přeloučského týmu Písecké nezastrašilo. V od začátku dynamickém utkání nepřipustila důsledná obrana na obou stranách otevření gólového účtu v prvním poločase. V úvodu druhé půle domácí uzamkly soupeře v jeho polovině, z čehož vytěžily první faul. Trestného střílení se ujala českobudějovická posila Martina Butulová, která přesnou střelou mezi betony potrestala přehnanou dravost soupeřek. Druhou gólovou radost zařídila s asistencí Radky Kocourkové zkušená Věra Pančáková. Štěstí Oranžády neopustilo ani v závěru zápasu a mohly se tedy radovat z prvního vítězství.

HC ŠD Písek - TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice 1:1 (1:0,0:1)

Také pardubické družstvo je Písku více než vyrovnaným soupeřem. Do utkání, ve kterém nemohlo být nic jistého, vstupovaly Oranžády s odhodláním poprat se o další výhru. Udržely však nervy na uzdě. Ve 4. minutě se Písek dostal do vedení díky proměněnému trestnému střílení nejlepší hráčky turnaje Pančákové. Ve 12. minutě se však svítkovským podařilo vyrovnat gólem Malinské, což byla jediná akce turnaje, se kterou si domácí obrana ani brankářka nedokázaly poradit. Dalších několik pokusů o úpravu skóre vyšlo přes pěkné šance na obou stranách naprázdno a písecké tak získaly další cenný bod.

HC ŠD Písek - Elba Ústí nad Labem (2:0, 0:0)

Ve třetím zápase na Oranžády čekal nováček z Ústí pod taktovkou trenéra reprezentace U14 Jana Fedáka, který je koučoval ve stoje z lavičky. Neznámá děvčata ze severu Čech všechny mile překvapila bojovným duchem, přes zatím krátké působení znatelnou sehraností, dobrou znalostí hry i zdravou dravostí, které tým předurčují k tomu, stát se dalším kvalitním hokejbalovým družstvem žen. Podceňovaný nováček si získal respekt všech soupeřů a ani písecké nenechal na pochybách, že by na svém prvním turnaji rád vstřelil aspoň jednu branku. Přesto, že brzy po zahájení zápasu inkasoval dva góly od bezchybné Pančákové (asist. Pletková), nevzdal se ani na okamžik. Na zkušenou obranu domácích však nestačil, a tak ani jeden z jeho deseti pokusů skórovat nevyšel.

HC ŠD Písek – Fretky Nižbor 1:0 (0:0, 1:0)

Poslední zápas s tradičně silným soupeřem z Nižboru provázelo velké očekávání ze strany domácího týmu. Zápas měl téměř magickou atmosféru – rozhodoval o pořadí velmi vyrovnaného turnaje a každý výsledek mohl znamenat úplně jiné pořadí prvních tří týmů. Dokážou Oranžády vyhrát a současně udržet čisté konto, aby mohly pomýšlet na vítězství v turnaji? Ve svém prvním utkání Fretky překvapivě nestačily na svítkovský tým, kterému podlehly 0:1. Přesvědčení o „hratelnosti“ soupeřek, na které zatím Oranžády nikdy, byť těsně, nestačily, a navíc touha celý dobře rozjetý turnaj završit celkovým vítězstvím, hnalo domácí proti nižborskému týmu s mimořádnou silou. Přesto, že soupeři zbylo už jen 6 hráček do pole, rval se s HC ŠD o každý kousek hřiště. První gól domácího celku z trestného střílení po podražení nebyl uznán, o chvíli později na druhé straně bezpečně zlikvidovala nájezd domácí brankářka Berendová.  I v druhé části zápasu to dlouho vypadalo na nerozhodný výsledek. Teprve v samém závěru, 40 sekund před koncem a po vybraném time-outu, po asistenci Pančákové pečetila vítězství oranžového celku Kateřina Pletková, když tečovala střelu přesně pod víko. Písek si tak výhru celého turnaje, a rovněž cenný pohár, ponechal ve svém svatostánku.

Sestava HC ŠD: Berendová Eva – Samková Věra, Novotná Pavla, Merglová Erika, Butulová Martina, Kvíčalová Pavlína, Beličková Hana, Pletková Kateřina, Štědronská Michaela, Pančáková Věra, Popelková Michaela, Rothová Barbora, Černá Lenka, Černá Pavlína, Kocourková Radka.

Branky a asistence HC ŠD:  Pančáková (4+1), Butulová (1+0), Pletková (1+2), Kocourková (0+1)

Konečné pořadí:

1. HC ŠD Písek
2. TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice
3. Fretky Nižbor
4. ROŠTěnky Přelouč
5. Elba Ústí nad Labem

Kompletní výsledky turnaje:

Přeloučské Roštěnky - HC ŠD Písek 0:2

Fretky z Nižboru - TJ Paramo Svítkov Stars Pce 0:1

Elba Ústí nad Labem - Přeloučské Roštěnky 0:1

HC ŠD Písek - TJ Paramo Svítkov Stars Pce 1:1