Béčko sice nestačilo na "Pluháč", ale doma v derby porazilo první Protivín

HC ŠD B oslavuje výhru v derby nad vedoucím Platanem Protivín

SK Beer Stars Pluhův Žďár – HC ŠD Písek B 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

S vítěznou vlnou čtyř zápasů v řadě cestovala tentokrát písecká záloha na hřiště silného soupeře. Byl jím Pluhův Žďár, který se držel těsně za Švantlákem na čtvrtém místě tabulky. Bohužel stejně jako do Suchdola nad Lužnicí, se vydalo k zápasu pouze osm hráčů a brankář Martin Kukrál.

S tímto handicapem pro hosty tedy začalo sobotní utkání. Ihned v úvodu navíc dostali dobrou šanci na první branku domácí, kteří si díky zdržování ve hře jednoho z píseckých hráčů mohli vyzkoušet svou přesilovkovou činnost. Skončila bez gólového efektu. V půli první třetiny tu samou výhodu dostali i hosté. Při jedné ze střel končí míček na břevně Průšovi svatyně. Stav se ale nemění a to ani do konce první části.

Tu druhou začali lépe modro-žlutí. Několikrát uzavřeli svého soupeře v útočném zámku. Tvrdá rána zpoza modré také končí na břevně a na brankové konstrukce je tedy vyrovnáno. Ve 23. minutě však přichází faul domácích. Ovšem i druhá přesilovka píseckých nepřináší své ovoce, velký boj s usazením v útočném pásmu svádějí dnes hráči Švantláku. Ten je navíc korunovaný rychlým výpadem domácích. Samostatný únik je však na poslední chvíli překažen dobíhajícím obráncem Písku. Bohužel jen za cenu faulu a je nařízeno trestné střílení. Martin Kukrál si však na svého soka počíhal a hokejkou mu zmařil jeho snahu o otevření skóre. Pluháč má stále více ze hry, sráží ho však další vyloučení v poslední minutě druhé třetiny.

To se přenáší do závěrečné patnáctiminutovky, ale písečtí ne a ne najít recept na vylepšení své početní výhody. Počasí hokejbalu také příliš nepřeje a hráči se musí navíc srovnat s už tak těžkým povrchem. To je znát na počtu střel a výrazných šancí. Těch oproti předešlým třetinám značně ubylo. Spíše se nahazuje a vše bez jakéhokoliv vymýšlení míří na branku. Jeden z takových pokusů už končí brankou. Probíhá 40. minuta, Martin Kukrál vyráží střelu, bohužel před jeho brankovištěm se nepochopitelně pohybují jen tři modro-žlutí, kteří i přes spornou situaci (sklepnutí rukou), dostávají míček za jeho záda, trefuje se Petržilka – 1:0. Už jen velmi málo času zbývá hostům na srovnání. Jejich šance zvedá obránce Žďáru, který si jde odpočinout za napadení. Dvě minuty dobývání však vycházejí na prázdno. Po konci trestu domácí dobře brání a horko těžko se písečákům daří vytvořit si větší tlak a pokusit se o odvolání brankáře. K tomu nakonec ani nedošlo a tento chudý zápas na branky tak končí možná trochu krutě vítězstvím Pluhova Žďáru 1:0

Střely: 18:18, Vyloučení: 4:2, Využití: 0:0

Sestava HC ŠD B: Kukrál – Sup, Procházka, Bárta J – Novák, Kolář, Bíba – Zabranský, Vlášek

HC ŠD Písek B  TJ Platan Protivín 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Po sobotní těsné prohře píseckého béčka, se tentýž víkend o den později konal další důležitý a velký zápas pro oranžovo-černé barvy. Do Písku zavítal dosavadní král Krajské ligy, tedy tým Protivína, který zažívá oproti minulému ročníku snový start a vyhřívá se tak na špici tabulky. Záloha Švantláku si také nemůže stěžovat na špatné výkony a dnešní jihočeské derby dvou rivalů mělo tedy nabídnout to nejlepší z hokejbalu před blížící se zimní pauzou. Tento venkovní sport bohužel ale nemůže bojovat s přírodou a dnešek je toho velkým příkladem. Hrálo se velkou část utkání za vydatného a nepříjemného deště, který hezkou kombinační hru příliš nepodporoval. Jak to tak vypadalo, lépe se s nepřízní počasí vypořádali v úvodu domácí. Protivín měl sice více ze hry, ale hokejbal se hraje na góly. Jako první se trefuje béčko Švantláku. Čas 5:27 po finální přihrávce od výpomoci z A týmu v podobě Zdeňka Vážného putuje míček k Pavlovi Bíbovi. Ten už věděl co s ním a posílá svůj tým do vedení – 1:0. Neuběhla ani minuta a lajdáctví v rozehrávce vystihl forčekující Milan Růžička, který potáhl míček do středu, položil si brankáře Pavlíka a do odkryté klece navyšuje vedení domácích – 2:0. Výborný začátek pro béčko, jež vytěžilo z minima maximum. Zaskočení protivínští měli tedy co dohánět. I přes nějaké šance na obou stranách se ukazatel skóre neměnil.

V 17. minutě dostává hostující hráč 2 + 10 minut osobní trest.  Přesilovou hru, ale překazil i faul domácích o minutu později a hrálo se tedy 4 na 4. Vedoucí tým tabulky se hnal za kontaktní trefou. Střelecká převaha (4:11) byla více než znatelná. Příčinou bylo přílišné vylučování domácích, kteří se dopustili v této třetině pěti dvouminutových trestů. I přes takový luxus pro Platan se družina v čele se skvěle chytajícím Martinem Kukrálem prala o každý centimetr hřiště a výsledkem toho byla bezgólová prostřední část a potvrzení toho, že písecké béčko není jen pouhou náhodou týmem s nejlepší obranou v lize.

Už pouze jen jednu třetinu měli hosté na případný obrat či bodový zisk. Jakoby se ale role z předchozí části vyměnili. Nedisciplinovanost tentokrát byla na straně hostí. Během prvních sedmi minut byli vyloučeni postupně Stropnický a Holý. Písku se sice dařili přesilovky mnohem lépe než den předtím, ale zřejmě pojišťující branka nepřichází. To pravé drama nastává ve 40. minutě. Protivínu končí trest a útočník se ihned vrací do hry. V tu chvíli aktivně útočí první lajna Písku, ale bohužel propadá a rychlý brejk na tři přihrávky předvádí hostující Platan a jako poslední se chopil míčku právě vyloučený Holý, ten si pokládá gólmana a do prázdné branky snižuje – 2:1.

Není žádným překvapením, že takový to impuls vlil zelenočerným krev do žil. Zbývá pět minut a písecká družina se pochopitelně brání. Švantlácký val odolává a při jednom z útočných dobývání je posunuta branka domácích. Bezprostředně potom přicházejí protesty a zároveň frustrace protivínských, kteří si minutu před koncem dovolili takový luxus, jakým je vyloučení dvou hráčů do konce utkání. Po zklidnění nervů a delší odmlce se tak stěhuje hra před Pavlíka. Domácí mají v rukávu vedení a zároveň možnost dohrát zápas v početní výhodě. Hrají na jistotu a i přes výpad hostující čtveřice pár vteřin před koncem, již skóre nikdo nezměnil. Ve vyhecovaném a vyostřeném utkání tak zůstávají všechny body u řeky Otavy, písecké béčko si spravuje chuť a zároveň získává cenný skalp v jihočeském derby proti vedoucímu týmu tabulky.

Střely: 22:27, Vyloučení: 6:9, Využití: 0:0

Branky a přihrávky HC ŠD B: Bíba (Vážný), Růžička

Sestava HC ŠD B: Kukrál – Sup, Kozák, Procházka, Hnyk, Máša – Mergl, Novák, Kolář – Vážný, Vlášek, Bíba – Kobližka, Zabranský, Růžička

Autor: Jakub Novák