Oranžády si na Velikonočním turnaji v Berouně vykoledovaly první místo

Vítězné foto z Berouna - dolní řada: Michale Hubková, Eva Berendocá, Věra Samková,
prostřední řada řada: Pavla Novotná, Michaela Blažková, Hana Beličková, Radka Kocourková, Lucie Heindlová, Martina Butulová, Pavlína Kvíčalová, Leona Říčařová, trenér Jiří Mergl, asistent Matěj Kocourek,
horní řada: Erika Merglová, Barbora Rothová, Kateřina Pletková

Dne 19. 4. 2014 se v Berouně konal Velikonoční turnaj minihokejbalu žen. Turnaje se zúčastnilo 5 týmů, mezi kterými nemohly chybět písecké Oranžády reprezentující barvy HC ŠD Písek. Hrálo se systémem každý s každým v základní skupině a 4 nejlepší týmy postoupili do závěrečných bojů o vítězství.

Hned v prvním zápase na hráčky HC ŠD čekaly těžké soupeřky. Byly jimi Ďáblice z Prahy, které patřily mezi favoritky na celkové prvenství. Hned od začátku dávaly hráčky z hlavního města najevo, že se do Berouna nepřijely jen zúčastnit. Oranžády jejich tlaku dlouho odolávaly, ale Ďáblice nakonec našly recept na skvěle chytající Berendovou v brance Písku. Do šance se poté dostávaly i písecké hráčky, které ale svoji snahu nedokázaly přetavit ve vyrovnávací branku, a tak svůj první zápas prohrály nejtěsnějším rozdílem – 0:1. V dalším zápase základní skupiny narazily na Pirátky z Hradce Králové, se kterými si poradily v poměru 2:1, díky brankám Hany Beličkové a Kateřiny Pletkové si připsaly první vítězství. V dalším utkání se hráčky od řeky Otavy střetly s domácími Fretkami Nižbor, které se na svém turnaji chtěly ukázat v dobrém světle. V brance Písku se poprvé představila Michaela Hubková a i přesto, že předvedla několik povedených zákroků, tak vítěznou premiéru nezažila. Oranžády podlehly svým soupeřkám 1:3, když jejich jedinou branku zaznamenala Martina Butulová. Písečanky se ale rozhodně nemusely za předvedený výkon stydět, a tak nálada v týmu byla optimistická. Potvrdilo se to hned v dalším zápase, kdy na jejich pohodu doplatily Roštěnky z Přelouče. Oranžové barvy od začátku na hřišti dominovaly a nakonec zvítězily 3:0. O branky se postaraly Leona Říčařová a Hana Beličková.

Pořadí základní skupiny přisoudilo Písku do semifinálových bojů domácí Fretky Nižbor. Bylo jasné, že postoupit do finále nebude vůbec jednoduché. Oranžády byly však odhodlány porvat se o vítězství. Jejich odhodlání se ukázalo i v zápase. Dokázaly otočit nepříznivý vývoj zápasu a díky dvěma zásahům z hole Kateřiny Pletkové se tak mohly radovat z postupu do finále.

Ve finále je čekal souboj s pražskými Ďáblicemi, které dosud suverénně proplouvaly turnajem. Už od samého začátku se Ďáblice dostávaly do šancí, ale díky fantastické Berendové v brance se stav utkání neměnil. Změnu ve skóre zařídila až Hana Beličková, a tak na písecké střídačce vypukla vlna radosti. Nebylo však zdaleka dobojováno a Ďáblice stále častěji vystrkovaly své růžky a v posledních minutách zasypávaly píseckou branku smrští střel. Žádná střela ale v brance nekončila a Pražanky začaly ztrácet nervy. Už to vypadalo, že by Písek mohl slavit překvapivou výhru v turnaji, ale dalekonosná střela, která vymetla růžek branky jen necelou půlminutu před koncem, pořádně zchladila píseckou střídačku. V základní hrací době se nerozhodlo, a tak o vítězi musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich se v první sérii ujaly vedení Ďáblice, ale Radka Kocourková ukázala železné nervy a ve druhé sérii vyrovnala. Ve třetí sérii si brankářka Berendová s nájezdem pražanek opět poradila, a tak se ke slovu dostala Martina Butulová, která mohla rozhodnout. A to se také stalo. Proměnila svůj nájezd, a zařídila tak píseckým barvám výhru ve finále a v celém turnaji. Gejzír oranžové radosti tak mohl vytrysknout naplno.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Mergla vyhrály Velikonoční pohár a ukázaly tak dobrou formu před blížícím se Mistrovství České republiky. Nejlepší hráčkou berounského turnaje byla po zásluze vyhlášena písecká brankářka Eva Berendová. Dalším pozitivem jsou také výkony nových tváří, v čele s Lucií Heindlovou, která potvrdila, že je pro Písek obrovskou posilou.

Trenér Jiří Mergl zhodnotil turnaj slovy: Musím holkám poděkovat za jejich výkony, a také za to, jak dokázaly držet při sobě. Naše brankářka Eva Berendová byla fantastická a zaslouženě získala individuální ocenění. Také chci poděkovat asistentům Martinu Kukrálovi a Matěji Kocourkovi.

Autor: Martin Kukrál

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich