Švantlák nezvládl domácí utkání a končí na 4. místě

Nikolu Gajovského (#30) právě vychytal holubovský Dašek, přihlížejí písecký Marek Habart
(za bránou) a hostující obránce Vacek, foto: Václav Kozma, Písecké Postřehy

3. SF: HC ŠD Písek – HBC Betonova Holubov 2:4 (0:0, 2:1, 0:3)

V sobotu se semifinálová série mezi Švantlovým Dvorem a Betonovou Holubov přesunula do písecké Orange arény. Domácí museli oželet Marka Kabeleho z pracovních a Jaromíra Kotta ze zdravotních důvodů. Místo nich poprvé v letošní sezóně oblékli oranžovo-černé barvy Nikola Gajovský a Tomáš Rod.

Počasí bylo sychravé, nic moc příjemné pro hráče i diváky, jak je v tuto dobu při vrcholech sezóny zvykem. Hned v závěru první minuty dostali hosté početní výhodu, ale domácí se dokázali ubránit. Postupně se sami dostali do zápasu, k čemuž jim pomohli dvě početní výhody v 9. a 11. Minutě, ale kýžený gólový efekt se nedostavil a po první siréně tak platil bezbrankový stav.

Také ve druhé třetině to vypadalo, že jako ve druhém semifinálovém souboji těchto týmů, se přítomní dočkají branky až v poslední části. Vše ale změnila střela Jiřího Mergla, který kousek za červenou napřáhl a vyslal míček na bránu Betonovy a nachytal hostujícího Daška na lelkách – 1:0. O minutu později byl navíc vyloučen holubovský Šperl. Písečtí hráči sehráli přesilovou hru výborně, Lukáš Volf našel Ondřeje Gábu a ten poslal míček znovu za Daška – 2:0. Pak ale nastaly zmatky v rozhodcovských řadách a místo klasické přesilovky hráli hosté 4 na 3. Toho dokázali 19 vteřin před druhou sirénou využít zásluhou kapitána Papeže – 2:1.

Do poslední třetiny tak vstupovali hráči Švantláku s nejtěsnějším náskokem. Ten se ale rozplynul na začátku 35. minuty, když dostal příliš prostoru na modré holubovský Šperl a povedlo se mu vyrovnat – 2:2. Následně hosté získali další početní výhodu, která byla v závěru znásobena, ale písečtí kryti opět výborným Davidem Gábou odolávali. To se jim ale již nepovedlo v navazujícím klasickém oslabení, podruhé se za hosty trefil v utkání Papež – 2:3. Hráči HC ŠD se přesto nevzdávali a chyběl kousek, aby i jim se povedlo srovnat nepříznivý stav. Bohužel v závěru přišel další trest. Sice zkusil Písek odvolat gólmana, ale míček si uzmul hostující Šperl a střelou do prázdné brány stvrdil vítězství svého týmu – 2:4.

Branky a nahrávky: 24. Mergl (Všetečka), 26. Gába O. (Volf L.) – 30. Papež, 35. Šperl (Hejna), 38. Papež (Janeček, Hejna), 45. Šperl

Střely: 24:24, Vyloučení: 7:7, Využití: 1:3, V oslabení: 0:0, Počet diváků: 70

Sestava HC ŠD Písek: Gába D. – Kozák, Vráblík, Hronek, Rod, Pelc, Marek – Gába O., Gajovský, Habart – Hromádka, Volf L., Všetečka – Mergl, Vlček, Volf R.

4. SF: HC ŠD Písek – HBC Betonova Holubov 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Ve druhém píseckém utkání museli domácí odvracet mečbol Betonovy. Déšť, který se snášel na Orange arénu, pěknému hokejbalu příliš nepřál. Přesto přítomní nemuseli čekat na gól tak dlouho, jako v sobotním duelu. Skóre čtvrtého semifinále načal na konci 4. minuty hostující kapitán Papež – 0:1. Hráčům Betonovy ale vydržela radost pouze půl minuty, neboť Gajovský přihrál přesně Ondřeji Gábovi a ten potvrdil pověst střelce – 1:1. V závěru úvodní patnáctiminutovky mohli jít znovu do vedení při přesilových hrách hosté, ale David Gába podržel svůj tým.

Z prostřední části neuběhlo znovu ani pět minut a opět padlo po jedné brance na každé straně. Nejprve v 18. minutě skvěle sehráli situaci v útočném pásmu domácí Radek Volf a Filip Vlček a druhý jmenovaný poslal Švantlák do vedení – 2:1. O dvě minuty ale přišlo vyloučení na písecké straně a hostům stačilo pouze 8 vteřin, aby jej zásluhou Ivančova potrestali – 2:2. Prakticky vzápětí poslali sudí na trestnou lavici hned dva domácí hráče a holubovští hráli téměř dvě minuty 5 proti 3, ale oranžovo-černí se dokázali ubránit. Necelých pět minut před koncem ale překvapil obranu Švantláku Janeček a Betonova znovu vedla – 2:3. O tři minuty později ale bylo znovu srovnáno, signalizovanou výhodu využil domácí Všetečka – 3:3.

Drama se vším všudy vrcholilo v poslední třetině. Švantlák se snažil odvrátit možný konec sezóny, ale další recept na Daška nenacházel. Byli to naopak jeho spoluhráči, kteří udělali krok do finále, a nemohl za ním být nikdo jiný než jejich kapitán Vladimír Papež, který ve 40. minutě zužitkoval spolupráci Hejny se Šperlem – 3:4. Domácí v závěru znovu zkusili hru bez brankáře, navíc při své početní výhodě, ale Betonova si již třetí vítězství v sérii vzít nenechal a postupuje do finále.

Branky a nahrávky: 5. Gába O. (Gajovský), 18. Vlček (Volf R.), 29. Všetečka – 4. Papež (Janeček), 20. Ivančov (Kaše, Heindl), 26. Janeček, 40. Papež (Šperl, Hejna)

Střely: 28:26, Vyloučení: 8:6, Využití: 1:1, V oslabení: 0:0, Počet diváků: 36

Sestava HC ŠD Písek: Gába D. – Kozák, Vráblík, Hronek, Rod, Marek – Gába O., Gajovský, Habart – Hromádka, Volf L., Všetečka – Pelc, Vlček, Volf R.

HC ŠD končí v letošní sezóně na 4. místě. V druhé semifinálové dvojici je již o postupujícím také rozhodnuto, Betonovu ve finále vyzvou Prachatice, které porazili Pedagog také 3:1 na zápasy.

Autor: Václav Pelc

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich