Švantlák ovládl semifinále v Prachaticích a vede 2:0

Lukáš Volf (č. 9) a Marek Habart bojují při buly v útočném pásmu, foto: HBC Prachatice

HBC Prachatice – HC ŠD Písek 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)

stav série: 0:1

Po dlouhých čtvrtfinálových sériích se očekávalo, že v té semifinálové bude úroveň zase o stupeň výše. Minimálně prostředí, ve kterém začal boj o finále, je určitě nejlepší v kraji. Zklamáním byl určitě počet diváků, který byl zhruba poloviční, než se oficiálně uvedlo do zápisu. Těch pár přítomných fanoušků navíc hned ve 2. minutě zchladil druhý písecký útok, na jehož konci byl kanonýr Marek Habart – 0:1. Ten se naposledy trefil právě v Highlanders aréně v základní části, na stejném místě svůj půst také ukončil. O 3 minuty později využil dobrý forčeking spoluhráčů Vlček a bylo to již 0:2. Domácí se dostali do hry až v závěru díky dvě po sobě jdoucími přesilovými hrami, ale žádný gólový efekt to nepřineslo.

V poklidu hrající hokejbalisté Švantláku kontrolovali dvoubrankové vedení a nepouštěli Prachatice do žádných velkých šancí. V polovině 26. Minuty navíc skvěle sehráli vhazování v útočném pásmu, které Kabele zahrál přímo na Všetečku a ten se v souboji s Pixou nemýlil – 0:3. Vzápětí ale dostali do hry Horaly muži v pruhovaném, kteří jim nabídli dvě minuty hry pěti proti třem. Písečtí se ale ubránili. Až těsně před druhou sirénou nezvládli pokrýt první útok domácích a ti se mohli zásluhou Turka radovat – 1:3.

Také v závěrečné třetině byl průběh podobný, tentokrát bez dalších branek na jedné či druhé straně. V klidu hrající hosté drželi domácí daleko od svého gólmana Gáby, pro kterého to zase příliš těžké utkání nebylo. Práci měl prakticky jen při dalších přesilových hrách prachatických, ale jejich gólovou radost již nepřipustil.

Branky a nahrávky: 30. Turek (Sitter J., Markytán) – 2. Habart (Vlček, Volf L.), 5. Vlček, 26. Všetečka D. (Kabele)

Střely: 34:16, Vyloučení: 1:7, Využití: 0:0, V oslabení: 0:0, Počet diváků: 72

Sestava HC ŠD Písek: Gába D. – Vráblík, Volf R., Marek, Hronek, Kozák, Hřebíček – Všetečka D., Kabele, Gába O. – Vlček, Volf L., Habart – Mergl, Pelc, Hora

Fotogalerie: Facebook HBC Prachatice

Marek Kabele se okamžitě vrhl na domácího Turka po jeho ataku Davida Gáby, foto: HBC Prachatice

HBC Prachatice – HC ŠD Písek 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

stav série: 0:2

Druhé semifinálové utkání mělo podobný průběh jako to první. Domácí zkusili vyměnit gólmany, Pixu nahradil Repko, ale vedl si podobně jako jeho kolega v sobotu. V polovině druhé minuty šel míček po vhazování v píseckém útočném pásmu od Hory na Marka. Neprostupný obránce Švantláku se tentokrát projevil v ofenzivní roli a švihem prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 0:1. Další útočnou převahu oranžovo-černých zužitkovala druhá formace až ve 12. minutě, když byl nejdůraznější okolo domácí branky Lukáš Volf – 0:2.

V prostřední části se začalo vylučovat, takže se prachatičtí mohli také dostat do souvislejšího tlaku, ale obrana Švantláku v čele s gólmanem Gábou byla prakticky nepřekonatelná. Podobně tomu bylo také v poslední třetině, kde však největší ohlas měl nesportovní moment, nikoliv gólové zakončení. Vlastní útočnou a střeleckou impotenci se pokusil řešit prachatický kapitán Turek atakem brankáře Davida Gáby. Nejprve jej zalehl v brankovišti, pak využil Gábovo vyběhnutí a rozehrání v rohu hřiště. Zbaběle s naskočením jej nalemploval na mantinel, což nemohl nechat bez odvety kapitán Kabele, který byl nejblíže a hned se na domácího hráče vrhl a pomstil svého gólmana. Rozhodčí záhadně oba vyloučili za hrubost, prachatický Turek dostal však pouze dvě minuty, za to Kabele pět minut a do konce utkání. Frustrace Prachatic z vlastní neschopnosti ale tím naplno vytryskla. Tři minuty před koncem ale již nebylo co řešit a ísečtí se tak radují z druhého vítězství v semifinále.

Branky a nahrávky: 2. Marek (Hora), 12. Volf L.

Střely: 30:24, Vyloučení: 6:5, Využití: 0:0, V oslabení: 0:0, Počet diváků: 71

Sestava HC ŠD Písek: Gába D. – Vráblík, Volf R., Marek, Hronek, Kozák, Hřebíček – Všetečka D., Kabele, Gába O. – Vlček, Volf L., Habart – Mergl, Hromádka, Hora – Pelc, Kott

Fotogalerie: Facebook HBC Prachatice

Trenér HC ŠD Marek Kabele po nedělním utkání řekl: Oba zápasy jsme zvládli výborně, všichni hráči zaslouží velkou pochvalu. Rychlá vedení, jak v prvním, tak v druhém zápase, se ukázala jako klíčová. Myslím si, že vedeme zaslouženě 2:0 a doma se sérii pokusíme ukončit v nejkratším možném termínu.

Další semifinálové utkání se bude hrát v sobotu v Orange aréně. Přesný začátek bude upřesněn v týdnu a bude zveřejněn na klubovém facebooku www.facebook.com/HCSDPisek. Již v sobotu tak může HC ŠD rozhodnout o svém postupu po třech letech do finále 2. NHbL.

Autor: Václav Pelc

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich