Oranžády na MČR 2015 v Jičíně skončily na 6. místě

Hráčky a realizační tým HC ŠD Písek ženy na MČR 2015 v Jičíně

Na nejdůležitější turnaj celé sezóny vyrazila většina „Píseckých tygřic“ po dohodě realizačního týmu již v pátek. V sobotu se tak po příjezdu kapitánky Lenky Slámové a Věry Samkové sešel na nádherném zimním stadionu v Jičíně celý nominovaný tým ve složení: Lenka Slámová, Věra Samková, Pavla Novotná, Eva Berendová, Erika Merglová, Kateřina Pletková, Tereza Reimová, Michaela Blažková, Monika Hrnečková, Martina Butulová, Hanka Běličková, Aneta Tupá, Lucie Buriánková, Kamila Blažková, Marie Halková a Kateřina Běličková. V obranných řadách tentokrát hodně chyběla Magdalena Turánská, která se z účasti omluvila a Věra Pančáková, která musela vést inline tým v Mexiku na cestě za zlatou medailí.

Prostředí zímního stadionu v Jičíně, dějiště MČR v hokejbalu žen 2015

V krásném prostředí Jičínské haly obsadil písecký tým rohovou šatnu a rychle se v ní zabydlel. Nechyběl maskot pro štěstí, ani aparatura pro hudební povzbuzení.

Po krátkém rozcvičení a poradě s trenérem jsme nastoupili ve 14:00 proti našemu prvnímu soupeři - kvalitnímu týmu TJ Lokomotiva Česká Třebová. Tři útočné a dvě obranné řady se velmi rychle seznámily s plochou hokejového stadionu. Ve čtvrté minutě jsme si po vyloučení Věry Samkové vyzkoušeli oslabení. Aneta Tupá v naší brance však byla proti změně skóre. Přes velký tlak rozehraných soupeřek jsme dokázali kontrovat nebezpečnými pokusy Moniky Hrnečkové a Kateřiny Pletkové. V 8. minutě po kombinaci soupeřek Petra Kvasničková otevřela skóre zápasu a prohrávali jsme 0:1. Aneta Tupá však dál kouzlila a svými jistými zákroky nás stále držela ve hře. Ke slibným dorážkám se v závěru první poloviny a začátkem druhé dostala Martina Butulová, Věra Samková a Pavla Novotná. Rostoucí tlak našeho týmu bohužel v 16. Minutě zastavila slepená branka Žanety Veletové 0:2. Když jsme v 19. minutě nevyužili přesilovku, přišel o čtyři minuty později trest z hole Lindy Hyksové. Téměř shodně s hvizdem rozhodčího uzavřela účet zápasu na 0:4 opět Petra Kvasničková.

První oslabení na turnaji - před výbornou Anetou Tupou v brance je obranná dvojice Kateřina Beličková a Lenka Slámová

Hned ve druhém zápasu nám los turnaje v 16 hodin přisoudil favorizovaný tým HC Slavie Praha.   S těžkým soupeřem nebylo možné hned od úvodu zápasu hru otevřít, a tak pokyny trenéra směřovaly k důsledné obranné hře. Tato taktika, zvláště v začátku zápasu, vycházela a Slávistky dlouhou dobu nemohly najít způsob, jak naší branku ohrozit. V  5. minutě naše koncentrace polevila a Slávistky třemi rychlými brankami v průběhu jedné minuty nastartovaly brankostroj. Tvrdá hra soupeřek u hrazení byla příčinou prvních zásadních změn v sestavě. Po postupném převozu mladé talentované Kateřiny Běličkové a zkušené Eriky Merglové do jičínské nemocnice tak musel trenér Jiří Mergl od základu změnit složení jednotlivých řad. Zranění týmem otřásla a soupeř tak převzal zápas plně pod kontrolu. Ve 12. minutě první poloviny navýšily pražanky skóre na 0:4. V druhé polovině přidal tým Slávie branky ve 14., 17., 19., dvě ve 20. a na začátku 24. minuty další branky a skóre se tak vyšplhalo až na 0:12.

Neskutečnému tlaku Slavie odolává gólmanka Eva Berendová a obránkyně Hana Beličková

Před posledním zápasem prvního hracího dne s SK Kelti 2008 se tým, ještě stále bez informací o stavu obou zraněných hráček, více semknul. Odhodlán bojovat i za zraněné spoluhráčky hned ve 46. sekundě udeřil nádhernou brankou Martiny Butulové po přihrávce Moniky Hrnečkové. Když se v polovině třetí minuty prosadila chytrou střelou Lucie Buriánková za asistence Kamily Blažkové, soupeř byl otřesen a náš tlak dále rostl. Na začátku 7. minuty po samostatné akci přidala třetí branku Martina Butulová a v 10. minutě po kombinaci Kateřiny Pletkové a Martiny Butulové nádherně zakončila Michaela Blažková. O přestávce se s ramenem fixovaným ortézou vrátila zraněná Kateřina Běličková a její přítomnost a povzbuzování na střídačce vyburcovalo tým k dalšímu tlaku. Po nádherné kombinaci velice agilně hrající Moniky Hrnečkové a Martiny Butulové tak prvně jmenovaná přidala pátou branku a skóre uzavřela ve 20. minutě Martina Butulová po přihrávce Věry Samkové a Michaely Blažkové – 6:0.

Nekompromisní zakončení Míši Blažkové, která právě zvýšila na 4:0

Součástí turnaje byly i zajímavé dovednostní soutěže v samostatných nájezdech, přesnosti a rychlosti střelby. V rychlosti střelby se blýskla Tereza Reimová a vyslala proti radaru v brance střelu o rychlosti 99 km/hod. Velice úspěšně si v samostatných nájezdech vedly naše dvě nominované dvojice. Eva Berendová společně s Monikou Hrnečkovou dokázaly projít celým pavoukem nájezdového turnaje až do finále, kde si vybojovaly zlaté medaile! Aneta Tupá s Kamilou Blažkovou se prosadily až do semifinále a podtrhly tak nadvládu Oranžád v tomto oboru.

Vítězky dovednostní soutěže v nájezdech dvojic Eva Berendová a Monika Hrnečková

Nedělní rozpis zápasů nebyl pro náš tým příliš optimální. První zápas již v 9:00, další hodinu po poledni a poslední v 17 hodin. Tým TJ Plzeň Litice si většina hráček pamatovala z turnaje v Berouně, kde zvítězil. Bohužel hned v úvodu utkání začátkem druhé minuty chybovala obrana a Nikolina Blažkovičová zajistila dorážkou vedení Plzně. O 40 sekund později jsme měli šanci vyrovnat při přesilovce. Opět se ale projevila známa pravda „nedáš – dostaneš“ a soupeřky 3 sekundy po návratu provinilé hráčky zvýšily náskok na 2:0. Náš tým nesložil zbraně a v průběhu 4., 5. a 8. minuty zahrozil po velmi pěkně vypracovaných šancích střelami z kruhů. Všechny těžké střely, ale výborná gólmanka Plzně kryla. V 9. minutě zápasu navíc chybnou rozehrávku a následný tlak zúročila Veronika Drobná – 3:0. O přestávce se celý tým burcoval do druhé poloviny a byl odhodlán nepříznivý stav zvrátit. Ve třetí minutě druhé poloviny se nám nepodvedlo pokrýt nabíhající hráčku Plzně a stav se tak vyšplhal na 4:0. O 20 sekund později se prosadila 2. útočná řada a jiskřičku naděje vykřesala Věra Samková po elegantní přihrávce od Pavly Novotné.  Přes enormní tlak si soupeř vedení pohlídal až do konce zápasu.

Gólová radost útočné trojice Pavla Novotná, Kamila Blažková a Věra Samková

Letos již v mnoha turnajích tradičním a velmi kvalitním soupeřem byl tým SK Ďáblové Praha. Z velmi tvrdých zákroků hned od úvodu zápasu bylo jasné, že si je soupeř vědom našeho handicapu v počtu zraněných hráček. Velmi šťastnou střelou doraženou za záda zkušené Evy Berendové již od 39. sekundy soupeř vedl 1:0. Naše hráčky se snažily odpovědět a po slibných šancích Moniky Hrnečkové, Michaely Blažkové a Kateřiny Pletkové stále žila naděje, že srovnáme stav utkání. Třemi úniky v rozmezí tří minut však soupeř ukázal, kde je jeho největší síla, a do konce poloviny pojistil stav na 4:0. Další promarněná přesilovka a následné vyloučení naší hráčky tak definitivně zmrazilo naděje na úspěch. Ten byl zpečetěn ještě dvěma povedenými střelami soupeřek a světelná tabule tak po skončení zápasu  zobrazovala stav 6:0.

Marie Halková a Tereza Reimová hájí prostor před vlastní brankou

V posledním zápasu nás čekal soupeř, který byl pro nás do jisté míry neznámou. Nově složený tým HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice, ale při podrobnější kontrole soupisky odhalil jména známá z předchozích turnajů. Oranžády z Písku se i v tomto zápasu od začátku rvaly jako tygřice o body. V první polovině se nám dařilo kombinovat a nebezpečnými výpady z obrany se blýskla několikrát Katka Pletková. Ve 4. minutě jsme byli velmi blízko vedení, když se Martině Butulové podařilo vybojovat míč za bránou a nahrát na kruhy Monice Hrnečkové. Chybělo jen přesnější zakončení. Soupeř však nebyl zdaleka bezzubý a v 10. minutě se mu podařilo velmi nenápadnou střelou vsítit první branku. Ve druhé polovině zápasu jsme všechny zbytky sil vrhli do obléhání soupeřovy svatyně. I po šancích Martiny Butulové, Věrky Samkové, Lucky Buriánkové však branka soupeřek zůstávala jako zakletá. V okamžiku, kdy jsme začali přemýšlet o posledním tlaku a případném odvolání brankářky, soupeř nečekaně udeřil po samostatné akci Petry Malinské. Poslední utkání v turnaji tak skončilo prohrou 0:2.

Obléhání svítkovské branky v podání tria Oranžád Kamila Blažková, Věra Samková a Lucie Buriánková

• HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice – HC ŠD Písek .Martina Butulová

Trenér Jiří Mergl k turnaji řekl: „Na turnaj jsme přijeli s nekompletní sestavou doplněni o naše nadějné nováčky. Ani zranění z minulých turnajů nebyla u některých klíčových hráček plně doléčena. V druhém zápasu bohužel přišla zranění dalších dvou opor týmu a situace začala být kritická. Celý tým však zůstal v dobré náladě, semknutý a v každém zápasu odevzdal maximum. Opravdu velikánská poklona všem našim hráčkám. Jsou to neskutečné bojovnice a i za nepříznivého stavu neztrácejí naději na dobrý výsledek. Když k tomu přičtu skvělou týmovou atmosféru v kabině, na střídačce i mimo stadion, jsem naprosto spokojený. Obrovskou výhodou byla možnost střídat v brance dvě výborné gólmanky. Aneta je v gólmanské výstroji jen cca 5 měsíců, přesto si v zápasech vedla velmi dobře.  Smekám před výkonem nováčků, kteří mají za sebou teprve několik měsíců tréninku a vůbec žádné zkušenosti s podobným turnajem. Velký dík patří i realizačnímu týmu. Ondra Vrba, Lukáš Buriánek, Ove Krejčí, Martin Kukrál a Honza Gebelt vytvořili hráčkám perfektní zázemí od pátku až do pozdního nedělního návratu.

Obrovský dík patří našim obchodním partnerům  s.n.o.p. cz  a. s. Písek, SIMELON, s.r.o.Hokej sport Karel Procházka a HS Auto Staněk – autosalón Písek, kteří nás v našem učinkování na MČR v hokejbalu žen podpořili.“

Autor: Jan Gebelt