Švantlák na favorita nevyzrál a je krok od vyřazení

Matěj Kocourek (v oranžovém vpravo) a Jiří Mergl právě střílejí první branku HC ŠD v 1. ČF,
foto: Tereza Reimová

1. ČF: HBC Prachatice – HC ŠD Písek 7:3 (3:0, 2:2, 2:1)

Nejvyšší jihočeská hokejbalová soutěž zahájila boje o titul. Na písecký Švantlův Dvůr vyšel soupeř nejtěžší, vítěz základní části Prachatice. Začátek série byl zahájen za pěkného slunečného počasí a nic tak nebránilo tomu, aby se diváci v prachatickém stánku dočkali pěkné podívané. Po úvodním oťukávání převzali iniciativu domácí, kteří zasypali Fišera v brance v úvodní třetině celkem 14 střelami. Nemalou zásluhu na tom měla vyloučení píseckých hráčů, která však dokázali ubránit. Skóre otevřeli domácí v 9. minutě zásluhou nejlepšího střelce základní části Markytána – 1:0. Přesně v čase 12:00 se pak Horalové radovali podruhé po zakončení kapitána Turka – 2:0. V samém závěru úvodní třetiny hráli domácí přesilovou hru. Tu stihli díky Kotlíkovi využít 6 vteřin před první sirénou – 3:0.

Přestávka a důrazná slova trenéra jako by na hosty moc nezabrala. Po odehrané minutě a půl ve druhé části se trefil Sedláček a vypadala to na rozhodnuté utkání – 4:0. V písecké brance nahradil mladík Čapek svého kolegu Fišera a hned musel prokazovat své kvality. Švantlák se však nevzdával a bojoval. Také hosté se dočkali přesilových her a ve 24. minutě hned první z nich využil svým důrazem v brankovišti Mergl – 4:1. Při další početní výhodě Švantláku rozehrál Hronek dlouhý pas na Koláře, který to vzal na sebe a vymetl horní roh Pixovy brány – 4:2. Rázem bylo zaděláno na drama. Hosté však nezvládli opět závěr třetiny, když nechali 30 vteřin před jejím koncem skórovat Šaršoka – 5:2.

Písečtí šli do poslední patnáctiminutovky s jednoznačnou snahou o vyrovnání stavu. Domácí však pozorně bránili a moc příležitosti ke vstřelení branky jim nenabízeli. HC ŠD vyšla znovu až přesilová hra. Kolář si vyměnil za domácí bránou míček s Kabelem. Ten se uvolnil přes obránce a nahrávkou hledal na brankovišti Pelce, který míček poslal jemnou tečí do prachatické brány – 5:3. Dvoubrankový rozdíl nebyl nepřekonatelný, hosté tak vsadili vše na ofenzivu. Odvolali výborně chytajícího Čapka a zkusili hru v šesti hráčích v poli. Ovšem domácí vítězství potvrdili dvěma góly Kotlíka a připsali si první vítězství v sérii.

Branky a nahrávky: 9. Markytán (Turek), 12. Turek (Šaršok), 15. Kotlík (Lang, Šaršok), 17. Sedláček (Lang), 30. Šaršok (Turek), 42. Kotlík (Turek), 45. Kotlík (Turek) – 24. Mergl (Kocourek), 26. Kolář (Hronek), 37. Pelc (Kabele, Kolář)

Střely: 43:30, Vyloučení: 8:4, Využití: 1:3, V oslabení: 0:0, Počet diváků: 57

Sestava HC ŠD Písek: Fišer (od 17. min. Čapek) – Máša, Kozák, Sup, Hronek – Vážný, Kabele, Pelc – Mergl, Kolář, Kocourek – Vrba, Šťastný, Šimůnek

2. ČF: HBC Prachatice – HC ŠD Písek 11:0 (3:0, 5:0, 3:0)

V nedělním utkání nečekalo na písecké hokejbalisty nic dobrého. Drobný déšť začal plastové hřiště pomalu zkrápět již před utkáním. Stejně jako v prvním zápase se jako první prosadili domácí v polovině úvodní třetiny. Nejprve v 8. minutě zakončoval Korous – 1:0. O minutu později se prosadil Šaršok – 2:0. Stejně jako v sobotu, zakončili první třetinu třetím gólem, tentokrát z hole Květoně ve 14. minutě.

Déšť v Prachaticích zesílil a tím bylo o osudu utkání prakticky rozhodnuto. Ze hřiště se stala klouzačka, na kterou jsou však Horalové vybaveni. Písečtí byli rádi, když střídání zvládli bez pádu, zatímco domácí běhali jak v tretrách po tartanu. Také kluzký povrch odnesli Šťastný s Merglem, kteří pro zranění museli z utkání odstoupit a Švantlák tak dohrával pouze na sedm útočníků. Prachatice postupně navyšovali skóre, které se zastavilo až na konečném stavu 11:0.

Branky a nahrávky: 8. Korous (Lang), 9. Šaršok (Sitter R.), 14. Květoň (Šaršok), 16. Markytán (Turek, Sitter R.), 19. Markytán, 20. Kotlík (Květoň), 27. Šaršok (Markytán) 28. Sedláček (Korous), 34. Turek, 41. Kott (Markytán, Šaršok), 44. Sedláček (Lang)

Střely: 50:16, Vyloučení: 3:0, Využití: 0:0, V oslabení: 0:0, Počet diváků: 58

Sestava HC ŠD Písek: Fišer – Máša, Kozák, Sup, Marek – Kolář, Kabele, Mergl – Hronek, Vážný, Pelc – Bárta, Šťastný, Kocourek

Trenér HC ŠD Jiří Hronek po druhém utkání řekl: V prvním zápase jsme si nechali utéct první třetinu, a pak už jsme těžko doháněli ztrátu. I tak chci klukům poděkovat, že to nezabalili a bojovali až dokonce. Ve druhém zápase jsme spíš bojovali s klouzavým povrchem než se soupeřem. Byla tak jen otázka, kde se zastaví skóre. I když výsledek vypadá hrozivě, tak můžeme být rádi, že jsme dostali jen 11 branek.

Čtvrtfinálové série se nyní přesouvá do písecké Orange arény. Zde se oba týmy představí v sobotu od 11 hodin. V případě domácího vítězství se bude hrát znovu v neděli ve stejný čas.

Autor: Václav Pelc

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich