Oranžády na MČR 2016 vybojovaly medaili za 3. místo

 

Pózování s bronzovými medailemi a pohárem nemohlo chybět

 

Druhý červnový víkend bylo na řadě vyvrcholení celé sezóny žen - turnaj, který se odehrál na Zimním stadionu Ludvíka Koška v Turnově. V sobotu čekaly písecké Oranžády poslední dva zápasy základní části s nejtěžším soupeřem HC Slavia Praha. I přes perfektní týmový bojovný výkon všech hráček, podpořený skvělými zákroky brankařky Anety Tupé, ztratily Jihočešky oba dva zápasy v poměru 0:2. Přes prohry bylo třeba holky pochválit za týmovost a obrovskou snahu. V prvním zápase byla nejlepší hráčkou HC ŠD vyhlášena Aneta Tupá, která svými zákroky mařila jednu šanci soupeře za druhou. Ve druhém se ocenění dočkala rychlonohá Magda Turánská, která svou rychlostí a drzostí dělala obránkyním Slavie nemalé problémy.

 

V neděli čekaly Oranžády další tři těžké zápasy, tentokráte už šlo o konečné umístění. První byl proti vítězi dlouhodobé části HC Slavia Praha. Zápas měl stejný průběh jako předešlé dva sobotní, kdy oranžovo-černé zejména obětavě bránily a z brejků se snažily ohrozit strážkyni branky Slavie. Soupeř byl po celý zápas lepší a získal jej výsledkem 4:0. Nejlepší hráčkou Písku byla vyhlášena Martina Dvořáková, která v obraně hrála s jistotou a pro soupeřky představovala velkou překážku.

 

Po týmovém obědě čekala Písečandy TJ Lokomotiva Česká Třebová. Zápas s druhým týmem dlouhodobé tabulky byl vyrovnanější než se suverénní Slavií a Jihočešky častěji ohrožovaly branku soupeře. Aktivní hra se vyplatila, když při přesilovce dorazila střelu Magdy Turánské Martina Butulová a Švantlův Dvůr šel do vedení 1:0. Zbytek zápasu byl ze strany Písku opatrnější, ale snažil se napadat rozehrávku soupeře, držet jej co nejdále od jistě chytající Anety Tupé. Minutu před koncem trenér soupeře zariskoval a zkusil hru v 6 s prázdnou brankou. Ženy Švantláku se dostaly pod velký tlak, ale obranná zeď v čele s Anetou Tupou odolala a Martina Butulová zúročila svou bojovnost a poslala míček přes půl hřiště do prázdné branky. Do konce zápasu v tu chvíli zbývalo pár vteřin. Po závěrečné siréně jsme braly Písečandy 3 body a byly v tu chvíli malý kousek od historického úspěchu v podobě 2. vicemistryň České republiky. Ještě ale na ně čekal poslední soupeř z pardubického Svítkova. Nejlepší hráčkou byla vyhlášena střelkyně obou branek Martina Butulová.

 

V posledním zápase k celkovému třetímu místu stačila Oranžádám remíza v základní hrací době, ale nechtěly nic nechat náhodě a od začátku se snažily být aktivní a co nejvíce ohrožovat brankářku soupeře. Celých 24 minut bylo velmi vyrovnaných, se spoustou šancí na obou stranách, ale obě brankářky byly bezchybné a držely naděje svých týmů na vítězství. Žádná hráčka se neprosadila, a proto o výsledku utkání musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V tuto chvíli již Jihočešky věděly, že mají medaili, ale chtěly urvat i ten bod navíc pro sebe. Obě brankářky byly bezchybné, až na radu z publika byla na penaltu poslána Martina Dvořáková, která zúročila svoje zkušenosti z florbalu a rychlou střelou nad vyrážečku překonala brankářku Svítkova. Aneta Tupá na druhé straně vytancovala střelkyni soupeře a po chvilce se mohla cítit jako zavalená sněhovou lavinou, když na ni naskákaly spoluhráčky tak, že nebyl vidět ani kousek její výstroje. Radost a oslavy z obrovského úspěchu mohly propuknout naplno. Nejlepší hráčkou byla vyhlášena zaslouženě kapitánka Lenka Slámová.

 

Trenér HC ŠD Jiří Mergl zhodnotil turnaj: Děkuji všem hráčkám za předvedené výkony podávané po celou dobu turnaje, dělaly jste mi radost. Podle mého názoru byla nejlepší brankářkou turnaje Aneta Tupá, která týmu dodávala tolik potřebný klid svými jistými zákroky a chvílemi přiváděla hráčky soupeře k zoufalství, když s typickým úsměvem na rtech vytahovala jeden skvělý zákrok za druhým.

Na závěr bych chtěl poděkovat Vám, všem Oranžádám, za celoroční práci, zápal pro hru, ale hlavně za to, že jste makaly jedna za druhou a tým pro Vás byl na prvním místě. Dík patří také všem, co nás podporovali a jezdili s námi na turnaje a všem sponzorům, ať už finančním nebo věcným. Bez Vás by to prostě nešlo. Těším se na další sezonu s takovým týmem, jakým Oranžády jsou.

 

 

Autor: Jiří Mergl

Přihlášení
„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain
Mistr II.NHbL 2008/2009 Mistr II.NHbL 2009/2010 Mistr OHBL 2010/2011 Mistr OHBL 2011/2012