Karel Buček: Příští rok budeme mít motivaci zase

OHbL - Už třikrát se v červnu hokejbalisté Písku radovali ze zisku poháru v nejvyšší krajské soutěži. A vždy u oslav nechyběl Karel Buček. V osmadvaceti letech je to stálice v sestavě týmu. V základní části nastupuje pravidelně do branky a jen na play-off přepouští místo kolegům, kterým skončí hokejové povinnosti. Ovšem letošek pro něj byl výjimkou. Poprvé za poslední tři roky naskočil i do play-off. Rovnou do posledního finále a spolehlivým výkonem přispěl k vítězství. „Je to vždy věc trenéra koho, postaví. Tři tituly jsou ukázkou toho, že to funguje,“ vysvětluje Karel Buček.




Potřetí v řadě jste vyhráli nejvyšší krajskou hokejbalovou soutěž. Je to úspěch?
Samozřejmě. Úspěch to je. Před námi to ještě nikdo nedokázal. Podřídilo se tomu hodně a cíl byl od začátku sezony jasný: vyhrát potřetí. Nebyl to oficiální cíl, ale všichni mluvili o tom, že to chtějí vyhrát potřetí za sebou. Něco jiného by pro nás bylo neúspěchem.

Byl jste u všech třech titulů Písku v oblastní lize. Jaký byl nejtěžší?
Asi ten první. Play-off se hrálo na tři vítězné zápasy a série s jednotlivými mužstvy byly mnohem delší. Teď jsme hráli jen na dvě výhry v sérii. Play-off se tenkrát protáhlo skoro na dva měsíce. Pro všechny to bylo navíc první podobné vítězství.

Když jste mluvil o play-off, pro vás bylo zvláštní v tom, že jste se dostal do branky až v posledním finálovém zápase. Proč?
Trenér na závěrečná kola vždycky povolá kluky ze základny. Chytá David Gába, který je v juniorské reprezentaci v hokeji. Před play-off se kouč rozhodne, kdo bude chytat. Rozhodl se pro Davida. Vždycky za mnou přijde, jestli s tím mám problém. Problém v tom nevidím žádný. Jsme kamarádi, a když chcete ligu vyhrát, musíte se tomu podřídit.
V předchozích play-off jste si zachytal víc?
To jsem nechytal vůbec.


Přitom v základní části chytáte pravidelně.
Chytám. Na play-off je to rozhodnutí trenéra. Play-off je jiná soutěž. Posilujeme nejen do brány, ale i do útoku. Chodí sem Jakub Kovář z Budějovic, Tomáš Rod, co hraje za Ústí. Do sestavy trenérovi nemluvíme, to je jeho věc. Přináší to úspěchy.

Bez tří zápasů jste odchytal celou základní část a měl jste nejlepší statististiky mezi gólmany s více než deseti zápasy. Jste s tím spokojený?
Jsem. Letos jsem měl konstantní výkonnost. Neměl jsem výkyvy, a chytal v pohodě. Sám jsem spokojený. Nejlepší zápasy jsem zachytal na jaře s Betonovou Holubov a vyhráli jsme tři nula. Tam jsem si hodně zachytal. Spolu s finále to byl asi nejlepší zápas.

Letos měla liga zase o něco méně týmů než loni a předloni. Není divné, že to takhle ubývá? Kdyby tady bylo víc celků bylo by to zajímavější. Ale zase na druhou stranu v téhle soutěži už musíte mít nějakou kvalitu. Hrávaly tu s námi Prachatice před dvěma lety a dostávaly desítky a od nás jednou i dvacet gólů. Ty kluky to pak nebaví. Raději šly o ligu níž.

Často jste se setkávali v soutěži s Táborem. Nebylo pro vás překvapením, že se dostal až do finále?
Trošku to překvapení bylo. Všichni předpokládali, že se tam dostane Betonova, ale tam na to mělo asi vliv to, že to jsou mladí kluci a nemají vedení, autoritu, která by jim poradila, usměrnila je a kočírovala. Nejsou špatní, ale oni se třeba vyfaulujou, protože jim nikdo na lavičce neřekne, že takhle to nejde. První zápas semifinále doma vyhráli a v tom druhém se na to prý hlavní opory vykašlaly a nejely ven. Po zápase se prý rozhádali a na poslední utkání přišly v devíti lidech, což prostě hrát nejde. V těhle vedrech, které byly, musíte hrát na tři nebo čtyři lajny. V tomhle je možná jejich neúspěch a díky tomu Tábor postoupil. I Tábor měl nějaké posily, ale větší vliv na to měla nekázeň Betonovy.


Když jste letos naskočil do finále, byl to pro vás zápas po měsíci. Neměl jste s tím problém?
Po prvním zápase za mnou přišel pan Čapek s tím, že David Gába nemůže, protože jede na reprezentační soustřední a že jsou dvě možnosti. Buď to odchytám já, nebo si tam půjde stoupnout Kuba Kovář. Ale toho zase chtěli do útoku, protože dává góly. Nebylo co zkazit. Kdybychom prohráli, měli bychom za týden výhodu domácího prostředí. Den předtím jsem si říkal, že to bude dobrý, že to dopadne.

Jak dlouho vůbec děláte hokejbal?
Nějakých čtrnáct nebo patnáct let.

Pořád v bráně?
Pořád v bráně. Ze začátku jsem šel normálně do útoku. Pak jednou nepřišel gólman, tak jsem se do toho oblíknul a chytal jsem líp než ten brankář a už jsem tam zůstal.

Jak se díváte na současný vývoj hokejbalu, když byste ho mohl srovnávat za celou dobu, co ho hrajete?
Je to o penězích a o tom sehnat lidi. Teď se rozmáhají sporty jako florbal a ty nám hráče odebírají. Vemte si třeba florbal. Koupíte si boty a hokejku a pokud vám jí někdo nezlomí, vydrží vám celou sezonu. Tady zlikvidujete několik desítek hokejek za sezonu. Já oddělám pět nebo šest gólmanských hokejek a jednou za dva, tři roky betony a tak. Jsou tady jiné, levnější sporty. Když jsem začínal, hrála se hokejbalová liga i tady v Písku. Pak tady zůstaly dva týmy a to dopadlo tak, že jsme se spojili. Je to vidět i na mládeži. Máme přípravku, starší dorost a mladší dorost a pak je béčko a áčko. Přípravka je celkem v pohodě, ale už v dorostech se to pytlíkuje, jak se dá. Kdo přijde, tak hraje.

Jak se vyvíjí sport jako samotný?
Hodně. Nebyly výstroje jako dneska. Různě jsme betony zašívali a podobně. Hrálo se bez výstrojí. Někdo si vzal chrániče na holeně. Dneska mají všichni předepsaný helmy, rukavice, chrániče na holeně a podobně. Z hlediska bezpečnosti už to je mnohem lepší.

Cestujete s týmem po celých jižních Čechách. Jaký je zájem lidí o tenhle sport?
Je tady pár týmů, kde je fanouškovská základna velká. U nás je to dobrý. Loňské finále jsme jeli ven a jelo s námi skoro sto lidí. Třeba Víťa Čapek říkal, že takový fanoušky jako tady, nemají třeba ani v extralize. Pak třeba ještě Suchdol nebo Blatná. Jinak je to takový, že už lidi moc zájem nemají.

V Písku mají být tři mistrovství světa mládeže do 16, 18 a 20 let. Pomůže to hokejbalu?
Mohlo by to tenhle sport zviditelnit, a jestli se udělají nějaké nábory…. Uvidíme.

Co plánujete pro další sezony? Máte ještě motivaci?
Nikomu se nechce prohrávat. Uvidíme, jak se rozběhne příští sezona. Bude nová motivace, víc soupeřů, nových soupeřů. Chtěli bychom zase vyhrát. 

Přihlášení
„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde
Mistr II.NHbL 2008/2009 Mistr II.NHbL 2009/2010 Mistr OHBL 2010/2011 Mistr OHBL 2011/2012