Historie

Založeno v roce 1992. HC ŠD Písek je jeden z nejstarších a nejúspěšnějších jihočeských hokejbalových klubů.
https://www.hcsdpisek.cz/wp-content/uploads/2023/02/tennis_illustration_01.png

1989-1998
ZAČÁTKY

Vše začalo v roce 1989, kdy si parta nadšenců okolo Jirky Maška, při stavbě družstevních bytů na Švanláku, začala po práci hrát "banďák" na plácku u "Zemědělky". Od následující sezony 1990/91 se začala hrát Písecká liga za účasti 8 mužstev. Chuť chlapců ze "Švantláku" rostla, a tak se v roce 1992 přihlásili do krajské soutěže (dnešní II.NHBL) a hráli také i Píseckou soutěž.

Do krajské soutěže už mužstvo nastupovalo pod novým názvem Jitex Písek. Hned v prvním roce skončili na prvním místě. Vítězství v této soutěži se opakovalo i v sezoně 1993/94 a Jitexu začala být tato soutěž ,,malá“. V sezoně 1994/95 vyzkoušeli start i v divizi severozápad (později l.NHBL) a tam se střídavými úspěchy vydrželi až do roku 1998. V těchto letech působilo v týmu mnoho výborných hráčů: Oranský, Šejna, Jan a Milan Marouškovi, Forejt, Leipner, Rychlý a mnoho dalších.

1998-2008
NOVÁ ÉRA

Od sezony 1998/99 se mužstvo vrátilo k názvu Švantlův Dvůr Písek, vyměnilo se i vedení klubu, kde začal působit p.Čunát a p. Reichl ml. Tím nastalo nová éra ŠD. V tomto roce hrál "Švantlák" opět krajskou soutěž. V následující sezoně 1999/2000 skončilo mužstvo v této soutěži na 2 místě.

Sezonu 2000/01 startoval tým ŠD v I.NHBL. Práva k soutěži odkoupil Písek od mužstva Teplic. V národní lize tým HC ŠD působil 4 roky a vždy se pohyboval kolem 8. místa. Několikrát se i probojoval do play-off, ale vždy vypadl v prvním kole. Švantlák se může pochlubit tím, že zde hostoval Petr Vorel (mistr světa v hokejbalu 1998), hráč Kova Praha, a s ním i Beseda s Vltavským. V dresu ŠD se v národní lize vystřídalo několik nám známých hráčů. Například Hejl, Klouda, Březina, Vážný a začínali již dnes legendy jako Gareis, Kozák, Kabele, Hronek.

Od roku 2005 hrál Švantlák opět regionální soutěž a postupně se začal tým omlazovat novými hráči. I přes velké nadšení a chuť vyhrát, prohráli ve finále II.NHBL s Táborem. Byla to sezona 2006/07. O rok později skončilo mužstvo Švantláku na třetím místě. V play-off v prvním kole, stejně jako před rokem, vyřadil Písek Suchdol. Švantláček se dostal do semifinále, ale v rozhodujícím zápase byl vyřazen soupeři ze Včelnice.

Mistři 2009

Sestava mistrovského týmu: Pinkas, Buček, Všetečka M., Všetečka D., Bárta, Hronek, Gareis, Kabel, Kozák, Vážný, Kubeš, Vaníček, Brousil, Marek, Přibyl P., Roth V., Roth J., Hromádka, Sup, Habart, Gába O., trenér: Vít Čapek.

2008-2009
ZROZENÍ MISTRŮ

Mistrovská éra HC ŠD se začala psát v sezoně 2008/09. Po základní části skončil tým na 6.místě a nevypadalo to na nějaký velký úspěch. Obrat ale začal se startem play-off.

Ve čtvrtfinále nás čekal tým Betonovy. Stav série skončil 3:0 a postup do semifinále byl náš!!! Čekal nás vítěz základní části – České Budějovice. Tato série skončila 3:1 a po dvouleté pauze bylo před námi vytoužené finále. Po dvou vítězstvích na hřišti soupeře vyhrál Švantláček poslední vítězný bod na domácím hřišti 2:0 a mohl poprvé slavit mistrovský titul.

2009-2010
OBHAJOBA

Obhajoba titulu se nerodila vůbec snadno. V jarní zákládní části prohrál Švantlův Dvůr jen jediný zápas a tím si zajistil postup do play-off.

Hned v prvním kole narazil na nepříjemného soupeře Pedagog České Budějovice. V prvním utkání bylo drama až do poslední minuty. Nakonec o vítězi tohoto zápasu rozhodla trestná střílení. Větší vůli zvítězit mělo družstvo domácích a s tím i jeli písečtí do Českých Budějovic. To se také vyplnilo a Švantlák si výhrou 4:2 zajistil postoupil do semifinále.

Zde je čekalo družstvo Suchdolu nad Lužnicí, které neprohrálo v základní části jediný zápas. Tým z Písku vyhrál první zapás po dramatické koncovce až v prodloužení 3:2. V domácí aréně, za podpory píseckých fandů v oranžovém, vyhráli borci Švantláku hladce 6:0 a po roce se probojovali do finále druhé ligy.

Dějiny se opakovaly, opět Písek a Zliv ve finále. Rčení dvakrát nevstoupíš do jedné řeky se nepotvrdilo. Po prvním prohraném zápase na hřišti Zlivi se vidina obhájení titulu vzdalovala. Zliv si do Písku přijela „pro pohár“, jenže to by láska domácích k tomuto grálu nesměla být tak veliká, aby ho nechtěli mít jen sami pro sebe. Písek do tohoto zápasu vstoupil odhodlaně a po první třetině svítilo na ukazateli stavu 5:0, zápas nakonec skončil po smolné třetí třetině 6:4.

Rozhodnout musel třetí a zároveň poslední zápas sezóny. S mužstvem píseckých odcestovalo do Zlivi mnoho věrných fandů, kteří vytvořili na hřišti soupeře téměř domovské prostředí připomínající „oranžové peklo“. Závěrečný zápas sezóny 2009/10 vzali oranžoví borci zodpovědně a suverénně vyhráli 5:0. Po závěrečném hvizdu rozhodčího čekaly Švantláček mohutné oslavy. A jestli ještě nemají dost, tak slaví do dnes:).

Mistři 2010

Sestava obhájců prvenství byla: Gába D., Buček, Bárta, Všetečka M., Hronek, Kozák, Kabele, Habart, Hromádka, Vážný, Kott, Kubeš, Kovář, Roth J., Roth V., Rod, Sýbek, Gába O., Gajovský, Šimoník., trenér: Vít Čapek.

Mistři 2011

Sestava mistrů: Bůček, Gába D., Kukrál, Všetečka M., Gareis, Přibyl P., Bárta, Marek, Sup, Pelc, Kozák, Rod, Vážný, Kabele, Habart, Hromádka, Gába O., Mergl, Roth J., Roth V., Kubeš, Kovář, Volf, Všetečka D., Sýbek, trenér: Vít Čapek.

2010-2011
ZLATÝ HATTRICK

Do sezony 2010-2011 nemohl vstoupit Švantlák s jiným cílem, než útokem na zlatý hattrick. V základní části si kluci v oranžovém vedli více než zdatně. Po čtyřech porážkách následovalo druhé místo za největšími soupeři z Betonovy. Druhým místem se oranžovo-černý borci katapultovali rovnou do semifinále, kde na ně číhal další velký protivník ze Zlivi.

Série Zliv – Písek byla ozdobou každého play-off posledních tří let. A jestli je synonymem play-off duel mezi Pískem a Zliví, tak dalším synonymem je, že každý rok Švatláček přes soky z pobřeží rybníka Bezdreva přejdou a směřují za “svým“ pohárem. Letos tomu nebylo jinak. Písek si dvěma výhrami (3:2, 3:1) zajistil postup do finále.

O soupeři se rozhodovalo ve vyrovnané semifinálové serii mezi Betonovou a Táborem, kde ve třetím rozhodujícím zápase vyhráli husité za pomoci řidičů MHD České Budějovice a mohli se radovat z postupu do finále po dlouhých třech letech.

První zápas se hrál v oranžovo-černé aréně a bylo se opravdu na co koukat. Písečtí borci si za pomoci svých věrných fandů hladce dokráčeli k prvnímu matchballu v sérii. Celý kolotoč jménem OHBL přesouval k Jordánu.

Druhý zápas už neměl jednoznačný průběh jako ten první, ale dvěma slepenými góly ukázali hráči Písku, jak moc prahnou po tom, co ještě žádný jiný klub v historii této ligy nedokázal, a to ke zlatému hattricku. V průběhu dramatického zápasu ještě dokázal Tábor snížit, ale Písek si vedení udržel až do závěru zápasu přidal pojistku v podobě gólu do prázdné brány a mohl se radovat z třetího zisku poháru v řadě.

2011-2012
POČTVRTÉ

V sezóně 2011/2012 chtěli opět u Otavy slavit pohár pro nejlepší jihočeský hokejbalový tým. V základní části z toho bylo znovu druhé místo za týmem Betonovy. Vyřazovací boje se hrály již na tři vítězné zápasy, takže bylo o drama postaráno. Píseckému týmu se tentokrát hodil široký kádr, protože vinou zranění a trestů musel oželet několik hráčů.

Ve čtvrtfinále to byl již tradiční souboj se Zliví. Švantlák ale ukázal svoji sílu a po jasných vítězstvích hladce postoupil do semifinále 3:0 na zápasy.

V něm se střetl se silným Starsem Suché Vrbné. První domácí utkání zvládli oranžovo-černí bez problémů 5:1. V druhém to ale již byl pravý souboj play-off a rozhodovalo se až v prodloužení, ve kterém vystřelil druhou výhru ŠD Sýbek. Ve třetím utkání, když se série přesunula do Českých Budějovic, byli o kousek lepší hráči Starsu, především díky slepeným brankám v úvodu zápasu. Švatnlák sice úspěšně dotahoval skóre, dvě minuty před koncem byl stav nerozhodný, ale o minutu později se opět trefili domácí a rozhodli tak o svém prvním vítězství v sérii. Jak se ale ukázalo o den později, bylo také jejich posledním. Ve čtvrtém utkání nepřipustili písečtí přesun série zpět na svou domácí půdu. V gólově nejchudším utkání zvítězili 2:1, celou sérii ovládli 3:1 a mohli se těšit na další finálovou účast.

V něm konečně došlo na souboj největší favoritů. Série začínala na hřišti Betonovy. Švantlák se rychle dostal do vedení, ale jak se ukázalo, tentokrát to bylo spíše na škodu. Ve zbytku úvodního klání již dominovali domácí a ovládli první utkání 5:1. Písečtí hráči se ale poučili a o den později nastoupili k odvetě jako jiné mužstvo a sérii díky vítězství 4:2 vyrovnali.

Finálový souboj se pak přesouval do Orange arény. Dva rychlé góly zajistili hráčům ŠD pohodlné vedení, které s přehledem kontrolovali až do konce a mohli se radovat z vítězství 4:1 a druhého finálového bodu. O den později tak mohlo přijít rozluštění mistrovské tajenky. V utkání se na první branku čekalo až do druhé patnáctiminutovky, když přiblížil svůj team ke zlaté trofeji kapitán Gareis. O chvíli později vedl Švantlák již o dvě branky. Hosté dokázali sice snížit, ale pět minut před koncem vrátil na domácí hokejky dvoubrankové vedení David Všetečka. Oranžovo-černí již žádnou další změnu stavu nepřipustili a po vítěství 3:1 v zápase i celé série opět přepsali historické zápisy a radovali se již ze čtvrtého mistrovského titulu v řadě.

Mistři 2012

Sestava mistrů: Bůček, Gába D., Kukrál, Všetečka M., Gareis, Přibyl P., Bárta, Marek, Hronek, Sup, Pelc, Kozák, Rod, Vážný, Kabele, Habart, Hromádka, Gába O., Mergl, Roth J., Roth V., Kubeš, Kovář, Volf, Všetečka D., Sýbek, Gajovský, Klouda, trenér: Vít Čapek

HC ŠD Písek

HC ŠD Písek

Oficiální webové stránky HC ŠD Písek - jednoho z nejúspěšnějších jihočeských hokejbalových klubů, který reprezentuje královské město Písek již více než 30 let.