Finále OHBL zatím nerozhodně

Písečtí hráči se radují po nedělním zápase s Betonovou

HBC Betonova Holubov – HC ŠD Písek 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Stav série 1:0

O víkendu vypukla finálová série nejvyšší hokejbalové soutěže na jihu Čech. První dvě utkání se hrála v Českých Budějovicích, kde je doma vítěz základní části Betonova Holubov. Na úvod utkání si obě mužstva osahala hřiště a míček. Pak při prvním střídání třetí písecké formace utekli Sýbek s Volfem na jediného obránce Betonovy, prvně jmenovaný předložil Volfovi milimetrovou přihrávku a ten pohodlně skóroval do prázdné Daškovy brány – 0:1. Švantlák měl ještě další šance, ale vedení se mu zvýšit nepodařilo. V 10. minutě ale bylo vyrovnáno, Jílek přihrál Císlerovi a domácí se poprvé trefili za záda Davida Gáby – 1:1. Do konce první třetiny se již skóre neměnilo.

Úvod druhé části patřil hostům, kteří v průběhu prvních pěti minut byli lepším týmem, Dašek ale držel domácí ve hře. Tím ale jakoby aktivita černo-oranžových v zápase skončila a domácí začali dominovat. Ve 25. minutě se prosadil při přesilové hře Janeček – 2:1. Jak se později ukázalo, byl to vítězný gól. K potvrzení domácího vedení došlo půl minuty před druhou sirénou, když se prosadil Maurenz – 3:1.

Do třetí třetiny provedl trenér píseckých Vít Čapek úpravy v sestavě a stáhl hru pouze na dvě formace. Přes občasné náznaky příležitostí to však ke snížení nevedlo. Naopak byli to hráči Betonovy, kdo se opět radoval ze vstřelené branky. Ve 35. minutě byl jejím autorem při přesilovce HC ŠD Jirka – 4:1. O tři minuty později to bylo již o čtyři branky, střelcem byl Hejna – 5:1. Za tohoto stavu již bylo jasné, kdo ovládne první finálové utkání. Do písecké branky šel Buček a trenér Čapek dal příležitost všem hráčům, které měl k dispozici. Nutno podotknout, že domácí byli jasně lepší a hlavně za vítězstvím šli s větším odhodláním, než písecké mužstvo.

Branky a nahrávky: 10. Císler (Jílek), 25. Janeček (Khuebach), 30. Maurenz (Císler), 35. Jirka (Maurenz), 38. Hejna (Janeček) – 3. Volf (Sýbek)

Střely: 26:16, Vyloučení: 6:9, Využití: 1:0, V oslabení: 1:0, Počet diváků: 35

Sestava HC ŠD Písek: Gába D. (od 38. Buček) – Rod, Přibyl, Všetečka M., Hronek, Gareis, Vážný, Bárta, Pelc – Hromádka, Kabele, Habart – Gába O., Gajovský, Všetečka D. – Kubeš, Volf, Sýbek – Mergl, Klouda

HBC Betonova Holubov – HC ŠD Písek 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)

Stav série 1:1

Po sobotním výkonu si měli hráči Švantláku dost co vyříkávat. Jak se ukázalo od prvních minut, v neděli nastoupilo proti vítězi základní části úplně jiné mužstvo. Stejně jako v prvním utkání, také v tom druhém šel Písek do brzkého vedení. Po 107 vteřinách se dostal do útočného pásma David Všetečka a bombou za modrou čárou propálil Daška mezi betony – 0:1. Vzápětí měli domácí možnost vyrovnat při přesilové hře, ale hráči Švantláku se dobře bránili. Písek pak potvrzoval zlepšený výkon, a tak trenér Čapek měl týmu málo co vytknout během první přestávky.

V prostřední části hry se domácí snažili svému soupeři vyrovnat, ale tentokrát to byli úřadující šampioni, kdo šel více za vítězstvím. K úplné spokojenosti chyběl jen větší počet vstřelených gólů v domácí síti. Na druhou branku se tak čekalo až do 28. minuty. Švantlák hrál přesilovou hru, zamknul domácí v útočné třetiny a vteřinu po konci početní výhody přišla písecká radost. Gajovský křižnou přihrávkou našel Ondřeje Gábu a ten střelou z první překonal Daška – 0:2.

Na přelomu druhé a třetí třetiny měli hráči v černo-oranžovém dokonce dvojnásobnou početní výhodu, aby utkání definitivně rozhodli. S přesilovkou však nenaložili nejlépe a domácím se podařilo přečkat oslabení bez úhony. V 36. minutě se Betonově povedlo srovnat utkání dvěma těsnými góly v rozmezí dvaceti vteřin. Nejprve se při přesilové hře prosadil Papež, následně tvrdou ranou Pokorný a začínalo se znovu za vyrovnaného stavu – 2:2. Hráči Písku chtěli ve druhém utkání uspět, a tak se museli rychle oklepat. Dokonce přečkali i přesilovou hru pěti proti třem v podání domácích, ale ti se prakticky nedostali k vážnějšímu ohrožení Gábovy brány. Naopak to byl Švantlák, kdo se radoval ze vstřelené branky. Nejlepší písecký hráč utkání, David Všetečka, utekl domácí obraně a zkušeně nedal blafákem Daškovy šanci – 2:3. Betonova se samozřejmě snažila o další vyrovnání stavu. Minutu před koncem byl vyloučen písecký Rod, domácí si vzali oddechový čas a zkusili odvolat gólmana. Po vyhraném vhazování zkoušel od půlky hřišti zakončit hostující Gajovský, ale minul. Stejný hráč měl ještě jeden chybný pokus, do třetice se mu již skórovat povedlo a patnáct vteřin před závěrečnou sirénou bylo rozhodnuto – 2:4. Ve druhém utkání to již byl Švantlák, jak ho všichni znají, aktivní a agresivní hra a hlavně velké srdce bojovníků.

Branky a nahrávky: 36. Papež (Khuebach, Ivančov), 36. Pokorný (Jílek) – 2. Všetečka D. (Kubeš), 28. Gába O. (Gajovský, Všetečka M.), 40. Všetečka D., 45. Gajovský (Dába D.)

Střely: 25:29, Vyloučení: 7:8, Využití: 1:0, V oslabení: 0:2, Počet diváků: 89

Sestava HC ŠD Písek: Gába D. (Buček) – Rod, Přibyl, Všetečka M., Hronek, Gareis, Vážný, Bárta, Pelc – Hromádka, Kabele, Všetečka D. – Gába O., Gajovský, Habart – Sýbek, Kubeš, Klouda – Volf, Mergl

Trenér Čapek po utkáních řekl: Naše utkání byla jako den a noc. V sobotu jsme po zásluze prohráli, kromě prvních tří minut jsme byli jasně horší. Soupeř nás předčil v pohybu, ve střelbě, ale hlavně ve vůli po vítězství. Nedělní utkání bylo úplně jiné. Změny ve složení útoků se projevily na našem výkonu, hráči makali na doraz. Jak jsem měl velké výhrady v sobotu k jejich výkonu, dnes naopak před nimi smekám. Hráči pochopili, že takto se hraje o titul. A doufám, že stejný výkon ukážeme domácím příznivcům v sobotu a v neděli na domácím hřišti.

Po výsledcích prvních dvou utkání je již nyní jasné, že při nadcházejícím víkendu se může těšit na dvojutkání i písecká Orange ŠD Arena vždy od 16h. Pokud Švantlák bude pokračovat v nedělním výkonu, mohl by být blíže k vysněnému úspěchu. Všichni příznivci hokejbalu jsou na vyvrcholení hokejbalové sezóny srdečně zváni.